Teknoloji Ekonomisi 10 HAZİRAN 2011 / 11:15

Telekom dünyası internet için bir arada

SAMENA ve ETNO’yu temsil eden dev isimler İstanbul’da buluşarak internet için sürdürülebilir ticaret modellerini konuştu. Türk Telekom'un ev sahipliğinde düzenlenen ‘Telecom Operators CEO’s & Chairmen Dinner 2011’, Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Birliği ETNO ve Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki telekom şirketlerini temsil eden SAMENA üyelerini bir araya getirdi.

Akşam yemeğinde bir araya gelen yöneticiler, öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek ‘İnternet için Sürdürülebilir Ticaret Modelleri’ konusundaki görüşlerini açıkladı. Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani ve SAMENA Telekomünikasyon Konseyi CEO’su Thomas Wilson’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda, sürdürülebilir bir ekonomik modelin ve internet sağlayıcıları ile içerik ve uygulama sağlayıcıları arasında ortaklık modelleri geliştirmenin önemi vurgulandı.

[caption id="attachment_27853" align="alignleft" width="200" caption="Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani"][/caption]

İnternetteki iş modelleri gelişecek

Toplantıda konuşan Türk Telekom Grup CEO’su Hakam Kanafani, “ETNO ve SAMENA arasında işbirliğini başlatan bu etkinlik, sürdürülebilir internet iş modelindeki politika ve stratejilerinin geliştirilmesi için önemli bir adım olacak. Türk Telekom Grubu olarak bu konuya, yatırımcıya değer yaratan ve sürdürülebilir içerik hizmetlerini model alan bir ‘yakınsama’ stratejisiyle yaklaşıyoruz” dedi.

SAMENA CEO’su Thomas Wilson ise, internetin, hızlı trafik artışına ve sabit kalan gelirlere rağmen gelişmeye devam etmesinin küresel seviyede şebeke operatörlerinin karşı karşıya kaldığı önemli bir ekonomik performans sınavı olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Wilson, “ETNO üyeleri, risklerin ve gelirlerin adil bir biçimde dağıtılması ve tüketiciler için yaratılan değeri göz önünde bulunduran yeni bir dengeye doğru gidilmesi konusunda hemfikir. Bu görüşü aktarıyoruz” dedi.

Kanafani ve Wilson, toplantıda, sürdürülebilir internet iş modelleri geliştirilmesi konusunu aktarırken bu konuda geliştirilen veya üzerinde konuşulan herhangi bir proje olup olmadığıyla ilgili bir bilgi vermedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun