Teknoloji Ekonomisi 14 MAYIS 2012 / 16:21

Telefon faturasında tasarruf sağlamanın yolları

Telefon faturasında tasarruf sağlamanın yolları

Özellikle 3G, Wi-Fi gibi kavramlar hayatımıza girdiğinden beri akıllı telefonlarımızın faturalarını kontrol edemez hale geldik. Bir kaç ufak ayrıntıyı yakalayıp, buna ne istediğimizi ekleyip, kullanmadıklarımızı çıkarttığımız zaman telefon faturalarında fazlasıyla tasarruf sağlamak oldukça mümkün.Kullanıcıların öncelikle telefonlarını ne kadar sıklıkla ve daha çok hangi amaçlarla kullandıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Herhangi bir operatörle sözleşme imzalamadan önce, kendi ihtiyaçlarına göre bir sözleşme seçildiği takdirde gereksiz yere ödenen bir çok ücretten kurtulmak mümkün.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise telefonda hangi servisleri kullanıp hangilerini kullanmadığı ayırt edebilmek. Bazı kullanıcılar GPS servisi, sesli mesaj servisi, yol asistanı gibi servisleri işine yarasa da yaramasa da “elimin altında bulunsun” mantığıyla telefonlarında bulunduruyorlar. Bunlardan hangilerini gerçekten işine yaradığını bilen bir kullanıcı, işine yaramayan servisleri kullanmayarak hatrı sayılır meblalarda tasarruf edebilir.

Veri akışı olmayan telefon kullanarak da telefon faturalarından tasarruf etmek mümkün. Konuyu açarsak, eski model bir cep telefonunu iPod Touch tarzı Wi-Fi özelliği olan bir cihazla beraber kullanarak veri trafiğini kontrol altına almak gayet mümkün. Her ne kadar çift cihaz taşımak biraz külfet gibi dursa da işin ucunda tasarruf olduğundan çok da sorun edilmemeli.

Doğru operatör, uygun fiyat

Kullanıcılar kendilerine belli bir veri limiti koyarak (bu konuda uygulamalar ve internet siteleri mevcut) aşırıya kaçmaktan kendilerini koruyabilirler. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sinsi telefon uygulamaları ve oyunları. Google Maps ve Angry Birds’ün ücretsiz versiyonları gibi uygulama ve oyunlar veri trafiğinizi siz farketmeden arttırarak ay sonunda tadınızın epeyce kaçmasına sebep olabilirler.

Onavo adlı Android ve iPhone uygulaması da kullanıcıların faturalarından tasarruf etmelerine yardımcı olabilecek gibi görünüyor. Uygulama, telefona indirildiği an çalışmaya başlıyor ve kullanıcının telefon üzerindeki bütün veri hareketlerini kontrol ediyor. Böylece uygulama istem dışı veri harcamalarının önüne geçiyor. Şirketle kullandığımız veri bilgilerini paylaşmak her ne kadar kulağa hoş gelmese de, her şeyin bir bedeli olduğunu unutmamak lazım.

Kullanıcıların tasarruf konusundaki önlerindeki bir diğer seçenek de operatör değişimi. Her operatör, kullanıcıların istekleri ve kullanım şekilleri doğrultusunda bir çok paket çıkartıyor. Kullanıcılar buradan kendilerine ve ceplerine uygun paket seçerek tasarruf sağlayabilirler.Çok akla yatkın görünmese de, telefon satın alırken kontratsız almak da, uzun vadede kullanıcıların tasarruf sağlayabileceği bir diğer yöntem olarak göze çarpıyor. Her ne kadar operatöre ödeme yapılacak olsa da, kullanıcı istediği ödeme şeklini seçebildiği için bu yöntemle uzun vadede çok daha fazla kâr edebilir.

Ücretsiz mesajlaşma servisleri kullanıcıları kendine çekiyor

Tasarruf konusunda ön ödemeli paketler de dikkat çeken bir diğer husus olarak göze çarpıyor. Kullanıcılar önceden ne kadar ve nasıl kullanacaklarını hesap ederek istedikleri paketi seçmelerine olanak sağlayan bu model ciddi manada tasarruf imkanı sunuyor.

Operatörlerin son zamanlarda açıkladıkları çeyrek sonuçlarında dikkat çeken konu kısa mesaj servislerinin kullanımlarının eskiye oranla oldukça azalmasıydı. Bunun en büyük sebebi kullanıcıların telefon faturalarında tasarruf etme amacıyla ücretsiz olan WhatsApp, Nimbuzz, GroupMe gibi servisleri kullanmaya başlaması oldu. Bu ücretsiz mesajlaşma servisleri sayesinde özellikle mesaj servislerini sıklıkla kullanan kullanıcılar oldukça tasarruf sağlayabilirler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun