Teknoloji Ekonomisi 07 OCAK 2013 / 18:28

Teknolojik oyuncaklara harcanan para 2013 yılında 1.1 trilyon dolara ulaşacak

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, tüketicilerin özellikle mobil cihazlara yaptığı harcamalar da aynı oranda artıyor. 2013 yılında bu harcamaların küresel olarak 1.1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Dünyanın neredeyse tamamında yaşanan ekonomik kriz, tüketicilerin teknoloji harcamalarını pek etkilemişe benzemiyor. Bu konuda araştırma yapan Consumer Electronics Association (Tüketici Elektroniği Kurumu) öngörülerine göre, yaşanan ekonomik krize karşın özellikle mobil cihaz satışlarındaki artış katlanarak devam edecek.

Consumer Electronics Assn'dan Steve Konig, özellikle Avrupa ve ABD'de yaşanan kriz sebebiyle tüketici elektroniği pazarında sadece yüzde 1'lik büyüme yaşanacağını belirtti. 2012 yılında yaşanan yüzde 4'lük büyümeye karşılık bu oranın beklentilerin oldukça altında kaldığını söyleyen König, öngörülen 1.1 trilyonun iki temel sebebi olduğunun altını çizdi.

Öncelikle gelişen pazarlarda özellikle akıllı telefon ve tablet satışlarının yaratacağı yüzde 9'luk büyüme oranının bu satış rakamının en önemli sebeplerinden biri olacağını dile getiren König, mobil cihazların tüketici elektroniği pazarının yüzde 40 gibi büyük bir dilimine sahip olduğunu vurguladı.

Mobil cihaz satışlarına da değinen König, bu cihazların pazardaki diğer cihazların pazar paylarını tabiri caizse öldürdüğünü belirtirken, özellikle ABD pazarında yaşanması beklenen yüzde 44'lük tablet satış artışının bugün için rekor niteliğinde olduğunu ifade etti.