Teknoloji Ekonomisi 04 TEMMUZ 2012 / 13:09

Tablet kullanımı gelecek 5 yılda 300 milyon artacak

Tablet kullanımı gelecek 5 yılda 300 milyon artacak

Tablet bilgisayar kullanımının gelecekte normal bilgisayar kullanımına göre daha popüler olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok ama yapılan araştırmalar bunun beklenenden erken olacağını gösteriyor. NPD DisplaySearch’in yaptığı araştırma önümüzdeki 5 yıl içerisinde tablet satışlarının 121 milyondan 416 milyona çıkacağını öngörüyor. Erişilen bu rakamla birlikte dünyada tablet kullanıcılarının sayısı da dizüstü bilgisayar kullanıcılarını geçmiş olacak. Bunun yanı sıra yapılan araştırma, taşınabilir cihazların 2017 yılında toplam 809 milyonlık bir ekosisteme ulaşacağını ve bunun en temel sebebinin tablet kullanımındaki artış olacağını ortaya koyuyor.

Konuyla ilgili konuşan NPD analistlerden Richard Shim, özellikle gelişmiş pazarlarda mobil bilgisayar kullanımında, kullanıcı tercihlerinin dizüstü bilgisayarlardan tablete doğru kaydığının altını çizdi. Tablet ve dizüstü bilgisayarlar arasındaki çizginin giderek yok olacağını belirten Shim, gelişmiş pazarların tablet satışlarının beşiği olacağını vurguladı.

NPD’nin araştırmasına göre özellikle Kuzey Amerika, Japonya ve Batı Avrupa pazarlarında tablet eğiliminin giderek artacağı öngörülürken, 2012 itibariyle de tablet satışlarının yüzde 66’sının bu bölgelerde yapılıyor oluşu dikkat çekici bir unsur olarak göze çarpıyor. 80 milyona tekabül eden bu sayının önümüzdeki 5 yıl içinde 254 milyona ulaşması bekleniyor.

Tablet satış oranının bu denli artmasının altında, kullanıcıların artık daha hafif, ince ve dokunmatik ürünleri tercih etmesi yatıyor. Bunun yanı sıra Microsoft ve Google gibi şirketlerin pazara kendi tabletleriyle girecek olması da bu sayının artmasını sağlayacak.Dizüstü bilgisayarlar hali hazırda pazarın yarısına sahip olsa da, tablet kullanımının artmasıyla birlikte pazardaki bu üstünlüğünü kaybedeceğini söyleyebiliriz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun