Teknoloji Ekonomisi 28 MAYIS 2013 / 12:17

Startup'13'te yatırımlar konuşuldu

Yatırımcılarla girişimcileri buluşturan Startup'13 Konferansı'nda internet girişimine yapılan yatırımlar konuşuldu.Webrazzi’nin düzenlediği Startup’13 Konferansı Türkiye internet ekosistemi açısından önemli açıklamalara sahne oldu. Yatırımcılarla girişimcileri buluşturan konferansta konuşan Webrazzi CEO’su Arda Kutsal’ın paylaştığı bilgilere göre 2013’ün ilk 5 ayında internet girişimlerine yapılan yatırım sayısı 2012’yi geride bıraktı.

Geçen yıl sonunda yerli ve yabancı yabancı yatırımcılar tarafından 34 internet girişimine yatırım yapıldığını ifade eden Arda Kutsal, 2013’ün ilk 5 ayında bu rakamın geçildiğini söyledi. Webrazzi Startup’13 konferansında konuşan Arda Kutsal, “2013’te internet ekosistemine yapılacak yatırımların hız kazanması bekleniyordu. Yeni yatırımcılarında internet ekosisteminde etkin rol oynamasıyla birlikte 2013’ün ilk 5 ayında yapılan yatırım sayısı 35’e ulaşarak 2012’yi geride bıraktı” şeklinde konuştu.

Webrazzi Startup’13 konferansına katılan 2013’ün en flaş melek yatırımcılarından Erikli Su’nun eski CEO’su Hasan Aslanoba, 20 internet girişimiyle yatırım anlaşması sağladıklarını açıkladı. Yatırım yapmak için 400’den fazla internet girişimini incelediğini kaydeden Hasan Aslanoba, “İnternet sektörünü tanımadan önce yatırım yapmak için 20 milyon dolar ayırmıştım. Ancak bu işin içine girince 20 milyon dolardan daha fazla yatırım gerçekleştirmeyi planlıyorum” dedi. 

İnternet yatırımları konusunda Türkiye’nin bilinen isimlerinden olan Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, JoyFoodz ve Sinaps.com’a yatırım yaptıklarını Startup’13 sahnesinden duyurdu. Girişimcilerin değişim yaratma içgüdüsüne sahip olması gerektiğini dile getiren Emre Kurttepeli, “İnternetin hayatımızın büyük bir bölümünü değiştireceğine körü körüne inanıyorum” dedi.

3 aya kadar toplam 7 yatırım

50 milyon dolar fona sahip olan Revo Capital‘in ortakları Cenk Bayrakdar ve Özcan Tahincioğlu Webrazzi Startup’13 konferansındaki oturumlara katılan isimler arasındaydı. Cenk Bayrakdar, Revo Capital’in ilk yatırımını gerçekleştirmek için sözleşme şartlarını gönderdiklerini söyledi. Bu yatırımın Haziran’ın sonuna yetişebileceğini paylaşan Cenk Bayrakdar, 3 aya kadar toplamda 7 yatırım açıklayacaklarını kaydetti.

Revo Capital’in 4 alana yatırım yapacağını paylaşan Cenk Bayrakdar, kurumsal yazılımların odaklandıkları konulardan biri olduğunu ifade etti. Cenk Bayrakdar, Türkiye’de 2 milyon SOHO ve KOBİ’nin bulunduğunu belirterek, “Kendi ofisimizi 95 dolarlık kurumsal bulut yazılımlarıyla yönetiyoruz, ancak bunu Türkiye’deki 2 milyon SOHO ve KOBİ bilmiyor. Bu alanda büyük bir boşluk var” şeklinde konuştu. Özcan Tahincioğlu ise holding yöneticiliğinden çok ‘akıllı para’ mantığıyla hareket ettiklerini dile getirerek girişimciyi koruyarak, iş modeline ve stratejiye katkı yapacaklarını kaydetti.

EBRD Türkiye Operasyonları Sorumlusu Yavuz Kaynar ile 212 Capital Partners Yönetici Direktörleri Ali Karabey ve Numan Numan internetten mobilya ve ev dekorasyon ürünleri satışı gerçekleştiren Evim.net’e yapacakları ortak yatırımı doğruladılar.

Öte yandan Webrazzi Startup’13 konferansında ilk defa görücüye çıkan internet girişimlerinin sunum yaptığı Demorazzi bölümü bulunuyordu. Markadaş, Mobikasaba, Plate.im, Prisync, Selldigi ve Sopsy’nin tanıtıldığı Demorazzi’de girişimciler, projelerini tanıtmak için 5’er dakikalık sunum gerçekleştirdi.

 
ETİKETLER : Arda Kutsal webrazzi
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun