Teknoloji Ekonomisi 18 MAYIS 2011 / 16:36

Sosyal medya borsa yolunda

LinkedIn, 2000 yılındaki piyasa balonundan beri teknoloji şirketleri içindeki en büyük halka arz oldu.BBC News’ın haberine göre, sitenin tahmini değeri, Perşembe günkü birincil halka arzdan sonra yüzde 30 artış gösterdi. Şirket, hisselerin 42-45 dolar arasında bir değerden satılmasını beklediğini açıklarken, böylece sitenin fiyat değerini de 4.3 milyar dolar seviyesine çekti. Sektör uzmanlarına göre bu halka arz, Facebook gibi diğer sosyal network sitelerinin de borsa yolunda ilerlemesi için örnek olabilir.

LinkedIn’in dalgalı değeri, peşinden koşulan çevrimiçi ağ şirketler arasındaki öncülerin ne durumda olduğunun da göstergesi. Hevesli yatırım uzmanları ve onların müşterileri Groupon, Twitter ve Zynga gibi siteleri de göz önünde tutuyor. Analistlere göre LinkedIn, arkadan Facebook’un geleceği bir şov için sahneyi hazırladı. Büyük soru ise, özellikle 2011 yılında şirketin kârlılığını etkileyebilecek risk faktörlerini açıkladıktan sonra şirketin, hisselerindeki dalgalanmayı mazur gösterip gösteremeyeceği. Şirket açıklamasında, “Felsefemiz, gelecekte büyümeye yatırım yapmaya devam etmek ve bunun bir sonucu olarak 2011 yılında GAAP (Generally Accepted Accounting Principles- Genel Kabul Gören Muhasebe Temelleri) bazında kârlı olmayı beklemiyoruz” dedi.

600 milyondan fazla kullanıcısıyla LinkedIn’den altı kat büyük olan Facebook’un da 2012 yılında halka açılması bekleniyor. Özel bir hisse pazarı olan Nyppex’e göre dünyanın bu en büyük sosyal ağı, tahmini 2010 satışlarının 32 kat üstünde değere sahip. Bu kıyas ışığında Google hisseleri de şirket gelirlerinden yaklaşık 6 kat yüksek seviyede değer görüyor. Bu tablo karşısında LinkedIn hisse fiyatını, değerine kıyasla yüksek bulan uzmanlara göre, ancak 25 dolar seviyelerinde bu hisse alınabilir.

Facebook'tan önceki adım

Bazı analistler şirket hisselerinin hedef hisse fiyatını sorgularken, bazı analistler de halka arzın zamanlaması söz konusu olduğunda, iyi bir karar verdiği için LinkedIn’in bu adımını olumlu değerlendiriyor. Bir analist, “Facebook, kişisel profillere iş verileri ekleyerek alanını genişletiyor. LinkedIn’in de sermayeye ihtiyacı var. Tam anlamıyla açığa çıkartmadıkları potansiyel bir değerleri var. Facebook gibi önde gelen sektör oyuncularıyla başa çıkmak için yatırım kaynaklarına erişmeleri gerekiyor” diyerek, halka arzın zamanlamasını olumlu bulduğuna dikkat çekiyor.

LinkedIn halka arzına yönelik ilgi, 1990’ların sonundaki teknoloji balonu tartışmalarını da diriltti. Söz konusu dönemde teknoloji hisselerinin aşırı değerli fiyatları, sektörde bir patlamayı beraberinde getirmişti. Haber sitesi Business Insider editörü Matt Rosoff bu tablo karşısında şu yorumu yapıyor:

“Bir balonun başlangıcını görüyoruz sanırım. Ama eğer LinkedIn’in durumu iyi giderse, sosyal ağlarda para kazanma fırsatı olduğunu da onaylamış olur. Bu sosyal ağ şirketlerindeki işlemlerin büyük bir bölümü, bu ikincil özel piyasalarda oluyordu. Dışarıda erişilebilecek fonlama miktarı ile bir internet şirketini başlatmak için iyi bir zaman. Bu Amerikan ekonomisindeki nadir parlak ışıklardan biri olarak görünüyor.”

SecondMarket’in son raporuna göre yatırımcılar özellikle Facebook’la çok ilgileniyor. Bunu Twitter, Groupon ve LinkedIn takip ediyor. Ama sektörle ilgili bir risk Çin Facebook’unu yapan Renren ile görüldü. Bu ayın başında halka açılan şirketin hisselerinin fiyatları, halka arz fiyatının bile altına düştü. LinkedIn’in en büyük rakibi olan Fransız sosyal ağ sitesi Viadeo ise hafta başında yaptığı açıklamada halka arz planlarını bir süre için rafa kaldırdığını bildirdi. LinkedIn hisseleri New York Borsası’nda LNKD koduyla işlem görmeye başladı.
ETİKETLER : Facebook linkedln
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun