Teknoloji Ekonomisi 28 MAYIS 2013 / 13:10

Sosyal işletmecilik tartışıldı

Birinci Avrasya Sosyal İşletmecilik Forumu, iş, siyaset, akademi ve sivil toplum çevrelerini buluşturdu.Birinci Avrasya Sosyal İşletmecilik Forumu, Turkcell’in sponsorluğunda ve TİSVA’nın liderliğinde gerçekleştirdi. Forum, dünyanın önde gelen uzmanları, politikacıları ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Forum kapsamında Turkcell ev sahipliğinde düzenlenen fikir paylaşım toplantısında sosyal işletmecilik tüm boyutlarıyla ele alındı. İş, siyaset, akademi ve sivil toplum çevrelerinden üst düzey isimlerin yer aldığı toplantıya, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun, Grameen Bank Kurucusu ve Nobel ödüllü İktisatçı Muhammed Yunus, TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Aziz Akgül, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Good Business Alliance Kurucusu Gordon D’Silva Obe, Royal British Legion Operasyon Direktörü Sue Freeth, Dost Enerji Eş-Kurucusu Muzaffer Akpınar, Grameen Creative Lab Kurucusu Hans Reitz, İngiliz Parlamenter Barones Elizabeth Kay Andrews Obe gibi alanının uzman isimleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi olarak, teknoloji ile Türkiye’de sosyal dönüşümü sağlamak için çalışıyoruz. Sosyal işletmeciliği de bu kapsamda önemsiyoruz. Bu nedenle bu girişime sponsor olduk. Türkiye’de akademik çevrelerde sosyal işletmecilik kavramı öğretilmeye başlandı. Ancak şirketlerin de bu konuda farkındalığının artması gerekiyor. Turkcell olarak bu konuda üzerimize düşen görevi yapmaya, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, Grameen Bank ve TİSVA işbirliğinde teknolojimizi dahil edeceğimiz güzel projeler üretmeye hazırız” dedi.

Grameen Bank Kurucusu ve Yunus Centre Başkanı Prof. Dr. Muhammed Yunus, “İşsizlik, düşük gelir, yoksulluk sadece az gelişmiş ülkelerin değil, aynı zamanda gelişmiş ülkelerin de yaşadığı ortak bir sorun. Özellikle genç insanlara ve kadınlara istihdam yaratmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Avrasya Sosyal İşletmecilik Forumu bu açıdan oldukça önemli bir platform. Çünkü bu forumda sosyal işletmecilik konusunda birbirimizden ilham alacağız ve öğrendiklerimizi kendi ülkelerimizde uygulayacağız. Bu imkanı yaratanlara çok teşekkür ederim” dedi.

TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Aziz Akgül, “Bu önemli etkinliğin İstanbul’da gerçekleşiyor olmasının önemli bir amacı var: Türkiye’de özel sektör için henüz yeni bir kavram olan ‘sosyal işletmeciliği ülkemizde de yeşertmek. Prof. Dr. Muhammed Yunus’un öncülük ettiği bu işletmecilik modeli sosyal sorunları çözme yolunda önemli bir sistem. İşin uzmanları ile Türkiye’de bu konuda potansiyeli bulunan şirketleri bir araya getirerek konuya mercek tuttuk. Tüm katılımcılara ve bizi destekleyen Turkcell’e çok teşekkür ederim” dedi.

Turkcell, Avrasya Sosyal İşletmecilik Forumu’nun ana oturumunda da yer aldı

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 1. Avrasya Sosyal İşletmecilik Forumu kapsamında düzenlenen ana oturumda yaptığı konuşmada ise şunları kaydetti: “Turkcell olarak toplumun dezavantajlı kesimlerinin hayat kalitesini artıracak projelere destek veriyoruz. Teknoloji kullanımını artırarak bilgiye erişimi kolaylaştırmak, fırsat eşitliği yaratmak için çok güçlü bir kaldıraç. Pek çok sosyal sorumluluk projemize teknolojinin itici gücünü entegre ediyor, böylelikle yarattığımız etkiyi artırıyoruz. Sosyal dönüşümü destekleyen sosyal işletmecilik projelerinin odağında fırsat eşitliği yaratmak, ana amaçlardan biri olmalı. Tüm paydaşlar, bir takım olarak ortak akılla sosyal işletmecilik modelleri kurabilir. Ancak bunun için gerekli yasal düzenlemelerin yapılarak sağlam bir altyapının oluşturulması gerektiği düşüncesindeyiz.”

Sosyal İşletmecilik nedir?

Sosyal bir amaca ulaşmak hedefiyle faaliyet gösteren organizasyonlardır. Bu iş modelinde karın maksimize edilmesi değil insanlığın öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması esas hedeftir. Daha ulaşılabilir fiyatlarda ürün ve hizmetler sunma yoluyla ya da işletmede ortaklık imkanı sağlanarak özellikle ekonomik sebeplerden kaynaklanan sosyal problemlerin çözüme ulaşması hedeflenir. Sosyal işletmeler -kar etsin ya da etmesin- kendi devamlılığını sağlamak üzerine organize edilmiştir. Sosyal işletmecilik, çevreye olan doğrudan etkisinde, değer zincirine olan etkisinde ve finansal bağımsızlığında sürdürülebilir olmalıdır. Bu nokta, sosyal işletmecilik ile hayırseverlik arasındaki temel farktır. Bu modelde çalışanlar iyi çalışma koşullarında ve piyasaya paralel ücretler alırlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun