Teknoloji Ekonomisi 27 EYLÜL 2012 / 15:16

Sosyal borçlanmayla birlikte kadınlar da ekonomiye dahil oluyor

Sosyal borçlanmayla kadınlar ekonomiye katılıyor

Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve Türkiye Grameen Mikrofinans Programı, ortak bir sosyal borçlanma modelini hayata geçirerek, dileyen herkesin dar gelirli kadınlara borç verebileceği bir platformu hayata geçirdi.'Ekonomiye Kadın Gücü' adlı seferberlik programı sayesinde hayata geçirilen sosyal borçlanma modeli, dileyen herkesin ister cepten ister internetten (http://www.ekonomiyekadingucu.com/) dar gelirli kadınlara borç verebilmesine, bağış yapabilmesine ve dar gelirli kadınların iş kurmasına olanak sağlayacak. Program 4 yıl içinde 100 bin kadını ekonomiye kazandırmayı hedefliyor.

Kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesini ve ekonomiye daha fazla dahil olmalarını amaçlayan proje ilk etapta 55 bin kadın girişimciye ulaşacak. İlk olarak Van'daki kadınların ekonomiye kazandırılması için Turkcell tarafından 400 bin lira bağış yapılırken, TİSVA, Turkcell’in sağladığı bu fon ile henüz şubesi bulunmayan Van’da şube açarak buradaki dar gelirli kadınları ekonomiye kazandıracak çalışmalarda bulunacak.

"Ekonomiye Kadın Gücü ile kadın kalkınacak, Türkiye kazanacak"

Konuyu değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 28 olduğunu belirtirken, bu tablonun ekonomiye dahil olmamış, hiç şans tanınmamış gizli bir potansiyele işaret ettiğini söyledi. Şirket olarak, bugün hayata geçirilen "Ekonomiye Kadın Gücü" projesiyle birlikte bu potansiyele ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Ciliv, kadınlara fırsat tanınması durumunda neler yapabileceklerini herkesin bildiğinin altını çizdi. Herkesin destek vermesi durumunda kadınların işlerini kurabileceklerini ifade eden Ciliv, bu sayede hem kadınların hem de Türkiye'nin kazanacağını dile getirdi."İnsanlara çalışmaları için imkân sağlanmalı"

Türkiye’de her 5 kadından 1’inin dar gelirli olduğuna işaret eden TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, bugüne dek TİSVA olarak Nobel Ödüllü Muhammed Yunus’un öncülüğünü yaptığı Grameen Trust ile birlikte binlerce kadının hayalini gerçekleştirmesine yardımcı olduklarını ifade etti.

2003 yılında Diyarbakır’da 6 kişiyle başlayan "mikrokredi" programıyla birlikte bugün 65 ilde yaklaşık 55 bin kadına ulaştıklarını söyleyen Akgül, dar gelirli kadınlara sağladıkları kredi miktarının 174 milyon liraya ulaştığını belirtti. Bugün Turkcell'le başlattıkları seferberlikle birlikte sosyal borçlanma modelini hayata geçirdiklerini dile getiren Akgül, bu modelin hayatî önem taşıyan bireysel desteklerin artmasında ve binlerce kadınımızın daha hayallerine kavuşmasında kilit rol oynayacağının altını çizdi.

Hibenin sınırlı tutulması gerektiğini belirten Dr. Akgül, insanlara çalışmaları için gerekli imkânları sağlamanın önemine vurgu yaptı. Projeyle birlikte insanları katma değeri yüksek ürünler üretmeye sevketmek istediklerini belirten Akgül, bu sayede kadınların kendi ayakları üzerinde durmalarının kolaylaşacağını ifade etti.

Ekonomiye Kadın Gücü nedir?

Turkcell ve TİSEV'in verdiği bilgilere göre, Türkiye’de bir ilk olan sosyal borçlanma modeli sayesinde artık dileyen herkes ister cepten, ister internet üzerinden dar gelirli kadınların işlerini kurmalarına yardımcı olabilecek. Dileyenler site üzerinden seçtiği girişimci kadına borç verebileceği gibi dileyenler de proje havuzuna bağış şeklinde katkıda bulunabilecek. Kadınlara destek vermek için mobil ödemeden kredi kartına kadar, farklı ödeme alternatifleri tercih edilebiliyor. Borç vermeyi tercih eden destekçiler paralarını 52 haftanın sonunda geri alabiliyorlar.Bunun yanı sıra;

Mobil İlan Platformu: Turkcell’in mobil ilan altyapısı kullanılarak kadınlara ürünlerini çok daha fazla kişiye pazarlama imkânı sağlanacak. Bu sayede girişimci kadınlar sadece bulundukları yerle kısıtlı kalmayarak tüm Türkiye’ye satış yapabilecek, pazar dinamiklerini takip edip işini geliştirebilecek. Yaptıkları bağışlarla yetinmek istemeyenler bu platform üzerinden kadın girişimcilerin ürünleri satın alarak da destek olabilecek.

Cepten Kişisel Gelişim Eğitimi: Mikrokredi alarak kendi işini kuran kadınlara Turkcell’in Mobil Eğitim altyapısı kullanılarak kendilerini daha fazla geliştirmeleri için cepten eğitim verilecek. Temel satış-pazarlama, temel iletişim ve finansal okur yazarlık gibi konularda verilecek eğitimlerle kadınların işlerini büyütmeleri hedefleniyor.

Temel Cep Telefonu Eğitimi: Proje kapsamında cep telefonu olmayan dar gelirli kadınlara uygun koşullarda cep telefonu sahibi olmaları için destek verilecek. Cep telefonu desteğinin yanı sıra, kadınlara temel cep telefonu eğitimi verilerek hem vakıfla, hem de alışveriş yaptığı kişilerle aralarındaki iletişim engellerinin kaldırılması sağlanacak.

Mikrokredi Nakit Akışının Mobil Ortama Taşınması: Mikrokredinin verilme ve tahsil edilmesi süreçlerinde elden ele nakit akışının azaltılarak mobil teknolojilerin yardımıyla elektronik ortama taşınması hedefleniyor.

Detaylar için http://www.ekonomiyekadingucu.com/ adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun