Teknoloji Ekonomisi 09 NİSAN 2012 / 11:03

Sony yıl sonuna kadar 10 bin kişiyi işten çıkaracak

Sony 10 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor

Sony 10 bin çalışanıyla yollarını ayırarak, 2012 sonunda küresel iş gücünü yüzde 6 oranında azaltmaya hazırlanıyor. Kazuo Hirai’nin CEO pozisyonuna gelmesiyle birlikte yeniden yapılanma sürecine giren Sony, kademeli olarak gerçekleştireceği işten çıkarmalarla birlikte yıl sonuna kadar 10 bin çalışanıyla yolları ayırmış olacak.

İşten çıkartılacakların yüzde 50’lik bölümünü Sony’nin kimyasal ve küçük-orta ölçekli LCD panel bölümünde görev yapan çalışanları oluşturuyor. Kalan yüzde 50’lik kısım ise Japonya ve uluslararası çapta çeşitli departmanlara dağılmış durumda. İşte çıkarılacak kişiler arasında bölüm yöneticilerinin de bulunması, yeniden yapılanmanın ne kadar kapsamlı olduğunu ortaya koyuyor.

Yöneticilere verilen ikramiyeler geri istenecek

İşten çıkarma kararının yanı sıra, geçtiğimiz yıl aralarında Sony Başkanı Howard Stringer’ın da bulunduğu 7 üst düzey yöneticiye verilen ikramiyelerin geri istenmesine de karar verildi.

Japon kültürünün kendine özgü işe bakış açısını yansıtan bu kararın altında Sony’nin geçtiğimiz yıl 3,2 milyar dolar zarar etmesinin yattığı ifade ediliyor.
YORUMLAR
serkan 09 NİSAN 2012 / 13:20 0 0
ilk başta teknoloji çıktığında çok sevindik rahat edeceğiz diye... fakat şuan malesef teknoloji aleyimize çalışyor
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun