Teknoloji Ekonomisi 26 ARALIK 2011 / 14:44

Sony ve Samsung ‘panel’ ortaklığını sona erdiriyor

Samsung Sony hisselerini 940 milyon dolara alıyor

LCD panel üretiminde kurulan ortaklık Samsung’un Sony hisselerini 940 milyon dolara almasıyla sona eriyor.LCD üretimine ortaklık 2004 yılında kurulmuştu. Düz ekran televizyonlarda geride kalan Sony, Samsung’un panel fabrikasına yatırımda bulunarak, ortak olmuştu. Sony geçen 7 yıl boyunca televizyon operasyonundan beklediği kârlılığı sağlayamadı.

Sony dördüncü çeyrekte zarar beklediğini, sadece televizyon bölümünden 2.2 milyar dolarlık kayıp yaşanabileceğini açıkladı.

Samsung ile girişilen ortaklığın sona erdirilme kararı analistler tarafından olumlu karşılanırken, neden daha önce bu hamlenin gelmediğinin sorgulanması gerektiği belirtiliyor. Bu kararın ardından Sony’nin LCD panellerini Samsung ve diğer panel üreticilerinden temin etmesi bekleniyor.

Önümüzdeki yıl LCD piyasasında bir daralma yaşanması bekleniyor. 2011’de 100 milyar dolarlık LCD televizyon pazarı oluşurken bu rakamın yüzde 3 ila 4 arasında düşmesi öngörülüyor.

Sony daha önce Ericsson’la olan ortaklığının sonucu mobil cihazların üretiminde tek söz sahibi olmak istediğini açıklayarak, Ericsson’un hisselerini 1.5 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı.