Teknoloji Ekonomisi 01 MART 2013 / 09:54

Sony Tokyo’daki binasını 1.2 milyar dolara sattı

Sony Tokyo’daki binasını 1.2 milyar dolara sattı

Nakit akışını sağlamak için Tokyo’daki en değerli binalarından birini sattı. Şirket bu yıl ikinci kez bina satışı gerçekleştirdi.Önemli bir deprem atlatan ve mobil cihaz piyasasında yer bulmakta zorlandığı için bu alanda rakiplerinin ardına düşen Sony, nakit akışını sağlamak için bir yıl içerisindeki ikinci bina satışını gerçekleştirdi.

Sony’nin 25 katlı binasında 5 binden fazla çalışanın evleri bulunuyordu. Bir zamanlar Japonya’daki televizyon üretim endüstrisi için “kutsal topraklar” olarak nitelendirilen binada Sony’nin Trinitron TV markası 1968 yılında ilk kez kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Yüzde 60 oranında Nippon ve yüzde 40 oranında da ismi açıklanmaya bir yatırımcının katkısıyla 1.2 milyar dolara satın alınan binanı önümüzdeki 5 yıl boyunca kullanım hakkı Sony’de kalacak.

Geçtiğimiz ay Sony, New York’taki merkez binasını 1.1 milyar dolara satmıştı. Mobil cihazlar ve televizyon piyasasında Samsung ile rekabet etmek isteyen Sony, satışlar sonrasında elde edeceği gelirleri operasyonel gelir olarak dördüncü çeyrek rakamlarına ekleyecek.

Sony’nin satışlardan önce net operasyon kârının 130 milyar yen, yani 1.5 milyar dolar civarında olması bekleniyordu.