Teknoloji Ekonomisi 01 KASIM 2012 / 11:54

Sony sonunda kâra geçiyor

Sony sonunda kâra geçiyor

Bir önceki yılın zararının ardından Sony, bu yılın ikinci çeyreğinde küçük bir faaliyet kârı açıkladı. Bu gelişimde bir kimyasal işinin satışı ve bunun gelirinin, TV ve diğer cihazlara yönelik zayıf talebin zararını karşılaması ile tüm yılı kapsayan kâr talimatnamesinin sıkı sıkıya takip edilmesinin payı büyük oldu.Reuters’in haberine göre, Temmuz-Eylül faaliyet kârı 30,3 milyar yen, yani 379 milyon dolar oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde ise 1,64 milyar yen zarar açıklanmıştı. Bu arada, şirketin elde ettiği kâr rakamı, analist tahminlerinin ortalaması olan 33,8 milyar yene de oldukça yakın gerçekleşti.

Şirket kimyasallarla ilgili işinin, bir kamu kuruluşu olan Japonya Kalkınma Bankası’na 58 milyar yen karşılığında satışını bir süre önce tamamladı. Diğer varlık satışları da şirketin faaliyet kârının ilerleyen süreçte daha da artmasını sağlayabilir.

1980’lerde Walkman gibi yeniliklerle fırtına gibi esen Sony, bugün ise 130 milyar yen, yani 1,63 milyar dolarlık faaliyet kârı tahminini tutturabilmek için çabalıyor. Hatta şirketin esas kâr hedefi 180 milyar yen iken, bu hedef Ağustos ayında 130 milyar yene çekilmişti. Analistlerin tüm yılı kapsayan kâr tahmini ise 107 milyar yen. Şirketin geçtiğimiz yılki faaliyet zararı ise 67 milyar yen olmuştu.

Sony, tüm yılı kapsayan PSP ve Vita oyun konsolu satış tahminini ise 12 milyondan 10 milyona düşürdü. Şirket, 14,5 milyon ile daha az TV seti satışı ve 16 milyon ile yine daha az dijital kamera satışı beklentisini ön plana alarak, önceki tahminlerini de revize etti. Ancak şirket, PlayStation ev konsolları satışında 16 milyonluk satış hedefine sıkı sıkıya bağlı kalmayı sürdürüyor.
ETİKETLER : Sony sony finans sony kar
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun