Teknoloji Ekonomisi 18 EKİM 2011 / 14:21

Sony Ericsson akıllı telefonlara bağlandı

2011 3. çeyreğinde Sony Ericsson’un vergi öncesi toplam kârı 31 milyon avro oldu. Android tabanlı akıllı telefonlar tüm satışların yüzde 80’inden fazlasını oluşturdu.Sony ile Ericsson’un yüzde 50 ortaklık payı ile ortaya çıkan şirket için son dönemde Sony’nin hamlede bulunacağı haberleri geçtimiz haftalarda yer aldı. Sony’nin şirketi tamamen satın alarak Android’li telefonlarda başarılı olan şirkette daha aktif rol üstlenmek istediği görüldü.

Açıklanan üçüncü çeyrek sonuçlarına göre Sony Ericsson, vergi öncesinde toplam 31 milyon Avro kâr elde etti. Geçen yılın aynı çeyreğine göre satışlarını yüzde 33 arttıran şirketin satışlarının yüzde 80’inden fazlasını akıllı telefonlar oluşturdu.

Şirket, 2011’in 3. çeyreğinde 9,5 milyon telefon sevk etti. Geçen yılın 3. çeyreğiyle karşılaştırıldığında kaydedilen yüzde 25 oranındaki artış ise akıllı telefon hacmindeki artıştan kaynaklandı.

2011’in 3. çeyreğinde kaydedilen 1,6 milyar avroluk satış geçen yıla göre değişmedi. Bu çeyrekte yüzde 27 olarak gerçekleşen gayrisafi kâr ise geçen yıla göre yüzde 3, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4 azaldı. Bu değişikliğin nedeni olarak lojistik ayarlamalar, bölgesel faktörler ve stok durumu gösterildi.

Şirket Android telefon pazarının yüzde 12’sine sahip

Şirketin geçen yılın üçüncü çeyreğindeki kârı 62 milyon avroydu. Bu yılın bir önceki çeyreğinde vergi öncesi zarar ise 42 milyon avro olarak gerçekleşmişti. 2011’in 3. çeyreğinde kaydedilen ilerlemenin nedeni ise satışlardaki artış ve işletme maliyetlerindeki düşüşten kaynaklandı.

Bu çeyrekte net kâr bir önceki çeyreğe göre 50 milyon avro arttı, ancak geçen yıla göre 49 milyon avro azaldı. Sony Ericsson’un işletme faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışı ise 53 milyon avro olarak gerçekleşti. 2011’in 3. çeyreğinde ödenen 51 milyon avroluk dış borcun ardından, bu çeyrek toplam 718 milyon avro borçla kapandı. Sony Ericsson’un nakit tutarı 30 Eylül 2011 itibariyle 466 milyon avroydu. Sony Ericsson bu çeyrek itibariyle global Android tabanlı telefon pazarında hacim olarak yüzde 12, değer olarak yüzde 11’lik paya sahip oldu.

Sony Ericsson Başkan ve CEO’su Bert Nordberg, şirketin 2011 3. çeyrek sonuçlarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Vergi öncesi kârda 73 milyon Avroluk net iyileşme ve satışlarda bir önceki çeyreğe göre yüzde 33 oranında artış kaydettik. Android tabanlı Xperia akıllı telefon satışları artık toplam satışlarımızın yüzde 80’inden fazlasını oluşturuyor ve bugüne kadar 22 milyon Xperia akıllı telefon sevk ettik. Akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya devam ederek tüm portföyümüzü 2012 yılında akıllı telefonlara taşıyacağız.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun