Teknoloji Ekonomisi 02 ŞUBAT 2012 / 13:14

Sony 3 milyar dolar zarara koşuyor

Sony 3 milyar dolar zarara koşuyor

Dev şirketin üçüncü çeyrek sonuçlarında 2.1 milyar dolar zarar ederek beklenenin altında kalınca yıllık 3 milyar dolarlık zarar beklentisi resmen açıklandı. Şirketi zor günler bekliyor.Japon devi Sony 25 bin kişinin hayatını kaybettiği 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinden sonra fabrikalarını kapatmak zorunda kalmıştı. Bunun yanında Sony 100 milyon hesabın hack’lendiğini duyurmuş ve servislerini durdurmak zorunda kalmıştı.

Güçlü yen, Tayland’daki sel ve ABD ve Avrupa pazarlarındaki zayıf talep nedeniyle üçüncü çeyrek beklentilerin altında kalınca Mart ayında yıllık bazda yaklaşık 3 milyar dolar zarar edileceği öngörüsü ortaya çıktı.

Ekim-Aralık döneminde 1.2 milyar dolarlık operasyonel zarar açıklayan Sony, mali yıl sonunda 2.9 milyar dolardan daha fazla zarar beklediğini belirtti.

[caption id="attachment_42803" align="alignnone" width="455" caption="1 Nisan'da CEO ve Başkan olarak göreve başlayacak Kazuo Hirai"][/caption]

1 Nisan’da şirketin başına geçecek olan Kazuo Hirai’nin gidişatı değiştirmek için acele etmesi gerekecek. Zira şirketi 3 milyar dolar gibi bir zararla alacak olan Hirai, Apple ve Samsung gibi iki önemli oyuncu ile pazarda büyük bir rekabete girecek.

Şirketin güçlü olduğu yönlerin başında PlayStation 3 ve PSP konsollarıyla oyun pazarındaki başarısı geliyor. Ancak akıllı telefon, tablet bilgisayar, taşınabilir bilgisayar ve televizyon piyasasında Japon devi geride kalıyor.

Uzmanlara göre, inovasyon ve teknoloji liderliği sadece Sony'nin değil, tüm Japonya'nın bir sorunu haline gelmeye başladı. Bilindiği üzere Japonya yıllar sonra dış ticaret açığı vereceğini duyurmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun