Teknoloji Ekonomisi 18 MAYIS 2011 / 14:46

Skype’ı Bill Gates istemiş

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, şirketin Skype’yi devralma sürecinde şirkete danışmanlık yaptığını, diğer yönetim kurulu üyelerini de bu hamleyi desteklemeleri konusunda cesaretlendirdiğini söyledi.Bunun sonucunda da Microsoft, geçtiğimiz hafta zarar eden internet telefon hizmetini 8,5 milyar dolara almaya karar verdi.

BBC’nin Hardtalk programına katılan Gates, “Bu anlaşmanın yapılması için yönetim kurulu seviyesinde güçlü bir savunucu oldum” dedi. Milyar dolarlık anlaşma, aynı zamanda Microsoft’un bugüne kadarki en büyük satın alması. Gates, bu anlaşmanın hem Skype hem de Microsoft için harika olduğunu da söyledi.

Skype kullanıcılarına internet üzerinde birbirleri ile ücretsiz iletişim kurma imkanı sunarken, hem geleneksel karasal telefonlar hem de cep telefonlarına yapılan çağrılar ise ücretlendiriliyor. Merkezi Lüksemburg’da olan şirket, uluslararası bazda 663 milyon kullanıcıya sahip. Ama son dönemde kârlılığında düşüş var. BBC’deki röportajında ise Gates, şunları söylüyor:

“Skype’yi satın almak stratejik bir karardı. Video konferansı yapısı bugünkünden çok daha iyi bir noktaya doğru ilerliyor. Skype ise bu yapıda şu anda mütevazi bir pay alıyor. Ama Microsoft’un araştırmalarının sonuçları olan parlak fikirlerin Skype ile buluşmasını görmek inanılmaz olacak.”
ETİKETLER : bill gates microsoft skype