Teknoloji Ekonomisi 20 MART 2013 / 15:32

Shawn Chang Asus'un geçmişini ve geleceğini masaya yatırdı

Kısa bir süre önce Asus Sistem İş Grubu’nun Türkiye, İsrail ve Afrika’daki Asus operasyonlarını kapsayan bölge direktörü görevine atanan Shawn Chang, düzenlenen basın toplantısıyla Asus'un son yıllardaki mali tablosunu gözler önüne serdi.20 Mart tarihinde düzenlenen toplantıda Asus Sistem İş Grubu Türkiye, İsrail ve Afrika Bölge Müdürü Shawn Chang ile Asus Türkiye Sistem İş Grubu Ülke Müdürü Bora Aras  hem teknoloji sektörünü hem de Asus’un gelecek planlarını değerlendirdi.  Taşınabilir bilgisayar kategorisinde dünya çapında yüzde 12’lik bir paya sahip olduklarını söyleyen Chang, bir örnek vererek geçen yıl Nexus 7 ürününün piyasaya sürüldükten sonraki altı ay içinde 6,5 milyon adet satıldığını belirtti.

Toplantıda şirketin cirosuna dair bilgiler de verildi. 2012 yılını 15,2 milyar dolar ciroyla kapattıklarını belirten Chang, 2013 yılında bu rakamı 19,3 milyar dolar olarak hedeflediklerini söyledi. 2009-2012 yılları arasında yıllık yaklaşık yüzde 25’lik ciro artışı yakaladıklarını, bu cironun yüzde 80’nin sistem iş grubu ürünlerinden (dizüstü bilgisiyar, tablet, vb.), yüzde 20’sinin ise open platform iş grubu ürünlerinden (PC bileşenleri) geldiğini belirtti.

2012 yılında ise Türkiye’de taşınabilir bilgisayar kategorisinde birinci sırada olduklarını söyleyen Chang, 2012’nin ilk yarısında dünyada dizüstü bilgisayar ve tablet pazarında 5. sırada olduklarını, 3. çeyrekte 4. sıraya yükseldiklerini ve 4. çeyrekte 2. sıraya yükselerek, ilk sıradaki rakipleriyle aralarındaki farkı çok azalttıklarının altını çizdi.
ETİKETLER : asus
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun