Teknoloji Ekonomisi 17 AĞUSTOS 2012 / 14:01

SES, spor alanında 3 kıtaya yayılıyor

SES, Eurovision ile spor alanında 3 kıtaya yayılıyor

Küresel  uydu ve yayıncılık operatörlerinden SES, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’da yayınlanan uluslararası spor etkinliklerinin canlı aktarımını sağlamak üzere, Avrupa Yayın Birliği bünyesinde, başlıca spor ve haber olaylarının önde gelen yayıncısı Eurovision ile uzun süreli kapasite anlaşması imzaladığını açıkladı. İlk etapta Londra 2012 Paralimpik Oyunları’nı yayınını gerçekleştirecek SES ve Eurovision, diğer önemli spor etkinliklerinin global yayını için de uzun süreli anlaşmaya vardı.

Uzun süredir birlikte çalışan iki şirket, yayınları Latin Amerika’daki televizyon izleyicilerine ulaştırmak için kapasitesini 54 MHz’e yükseltiyor ve SES teleport hizmeti ile NSS-806 uydusunu kullanıyor. 40.5 derece Batı konumunda yer alan NSS-806 uydusu, EBU, BBC ve diğer yayıncıların, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nı Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Avrupa çapında geniş kapsamlı olarak yayınlamasını sağlayan çeşitli SES uyduları arasında yer alıyor.

Ortaya çıkan kapasiteyle birlikte 2013-2014’de Fransa Bisiklet Turu, Formula 1 ve aralarında Brezilya 2014 FIFA Dünya Kupası’nın da bulunduğu, Avrupa ve Latin Amerika Futbol turnuvaları gibi başlıca spor etkinliklerinin yüksek çözünürlüklü yayını için de kullanılabilecek.

NSS-806’nın özel olarak ayarlanmış yüksek güçlü hemisferik ışını, Avrupa ve Amerika kıtalarını aynı anda kapsama olanağı sunarken Kuzey, Orta ve Güney Amerika’yı tamamen kapsama alanı içine alarak İspanyolca ve Portekizce konuşulan pazarların tamamına maksimum erişim olanağı sağlıyor. 270’in üzerinde kanalın yer aldığı uydu, Latin Amerika genelinde yaklaşık 19 milyon haneye ulaşıyor.

Genişleyen ortaklık daha kaliteli ve esnek yayın getiriyor

Konuyla ilgili konuşan Eurovision'ın Satın Alma Departmanı Başkanı Paolo Pusterla, anlaşmayla birlikte, daha çok insana daha kaliteli bir yayın sunacaklarını söyledi. Pusterla, canlı içeriği sorunsuz, güvenilir ve uygun maliyetli olarak sağlama konusunda 60 yıldan uzun bir deneyimine sahip olduklarını belirtirken, SES’le mevcut anlaşmalarını genişleterek müşterilerine talep ettikleri yüksek kaliteli ve esnek hizmeti sunabileceklerini dile getirdi.

Anlaşmayı değerlendiren SES’in Global Geçici Kullanımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Samantha McCloskey, 1999’un başlarında Kuzey Amerika’ya  sağlanan 15 dakikalık haber yayınlarından bu yana Eurovision’la ortaklıklarının sürdüğünü söyledi. McCloskey, 51 filodan oluşan küresel filolarının, geniş teleport hizmetlerinin ve fiber ağlarıyla , spor ve haber yayınlarının hem katılımı hem de dağıtımı konusunda tam zamanlı ve geçici kullanıma yönelik destek sağlayabileceklerini vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun