Teknoloji Ekonomisi 20 AĞUSTOS 2014 / 09:29

SDN pazarı yatırım alanı olmaya devam ediyor.

SDN(Software Defined Network- Yazılım Tanımlı Ağ) teknolojisi, günümüzde Telekom ve Network şirketlerinin tercih ettiği yatırım alanlarından birisi. 2014 yılında Avrupa’da 60.6 milyon dolar olan SDN pazarının genişleyerek 2019’da 731.4 Milyon Dolar’a ulaşacağı MicroMarket Monitor’ün yayınladığı raporda öngörülüyor.2003 yılında temelleri atılan ve 2008 yılında Stanford ve UC Berkley’in araştırmalarının odağında olan SDN, şirketlerin yatırım yaptığı saha olarak görevini devam ettiriyor. Google, Amazon gibi firmaların da altyapılarını bu teknolojiye uyumlu olarak değiştirmeleri diğer teknoloji üreticilerinin de bu alana kaymasına neden oldu.

2018 yılında 35 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen küresel pazar, yüzde 64,6 büyümeyle 731,4 milyon dolara varabileceği MicroMarket Monitör’ün raporu doğrultusunda öngörülüyor.

Bu büyümede özellikle Kampüs Ağları, Kurumsal Data merkezleri, ISPler, Telekom Operatörleri vb. networklerinde SDN teknolojisine geçme oranının etkili olacağı belirtiliyor.

Raporda ayrıca Telekom Operatörlerinin LTE/4G ağ alt yapısına geçiş sürecinde SDN çözümlerini tercih etmesinin de büyümeye katkı sağlayacağına değiniliyor.
Vizyon Arge Teknoloji A.Ş. Satış Müdürü Sinem Tirkeş, SDN pazarının Türkiye’de henüz gelişme sürecinde olduğunu belirtiyor ve sözlerini: “Yeni Nesil Ağ Teknolojileri ve Bilişim Güvenliği ’ne odaklandıklarıInseptra Systems markası altında yaklaşık 2,5 senedir SDN alanında da yoğun Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz.” Mevcutta bulunan müşterilerinin de özellikle bu alanda farklı talepleri olduğunu dile getiren Tirkeş; “LTE altyapısıyla birlikte birçok operatörün SDN’i destekleyen altyapılara yatırım yapacaklar. Teknoloji olarak şuan dünyada kendi Paket İşleme ve Yönlendirme Motoru’na sahip çok az firmadan biriyiz. Yakın gelecekte pazara ciddi yön verecek bu teknolojiyi destekleyen ürünleri pazara sunmak için çalışmalarımıza hız verdik. Globalde teknolojiye yön vererek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak ve ihracatı artırmak nihai hedefimiz” şeklinde sürdürüyor.

 
ETİKETLER : SDN
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun