Teknoloji Ekonomisi 06 AĞUSTOS 2014 / 17:00

Savaş İsrail'deki teknoloji yatırımlarını durdurmadı

Savaş ülkenin teknoloji sektöründeki para akışını sekmeye uğratmadı ve son altı haftada 598 milyon dolarlık yatırım yapıldı.Altı hafta önce üç İsraillinin kaçırılmasıyla çatışmanın hızlanmasından bu yana, yatırımcılar ülke teknolojisine 598 milyon dolar yatırım yaptılar. Nisan ayında başlayan bir önceki altı haftalık dönemde, Tel Aviv IVC Araştırma Merkezi tarafından derlenen verilere göre özel teknoloji finansmanı 282 milyon dolardı.

Gazze’deki şiddetin ortasında İsrail ekonomisinin diğer kısımları da güçlülüğünü koruyor. Shekel üç yıllık bir yükselişe yaklaşıyor ayrıca tahvil gelirleri de rekor düzeyde düşük. Upround Ventures kurucusu ve CEO’su Esther Loewy ilk öğrendikleri dersin zorluk olduğunu ve zorlu zihinsel ve fiziksel koşulların daha güçlü ve başarılı şirketler ürettiğini söylüyor.

İsrail'in teknoloji endüstrisinin içinde güçlü bir birlik duygusu da var. Örneğin, video mesajlaşma uygulaması yapan bir şirket olan Glide, ülkenin daha tehlikeli güney bölgesinde bulunan diğer teknoloji şirketlerine geçici bir ofis sunuyor. Glide çatışma sırasında çalışmaya devam etti ve 25 Temmuz’da Amazon.com için yeni bir uygulama çıkardı.

Kudüs, nispeten daha az roket saldırısıyla karşı karşıya olsa da işleri yarıda kesen siren sesleri ne yazık ki devam ediyor. Glide baş teknoloji yetkilisi Jonathan Caras, “Bomba sığınağına bir beyaz tahta koysak iyi olacak” şeklinde esprili bir dille durumu özetliyor.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun