Teknoloji Ekonomisi 27 TEMMUZ 2012 / 13:46

SAP Türkiye çift hanelerde büyüme gösterdi

Dev yazılım şirketi, yılın ikinci çeyreğinde bir milyar avroyu aşan yazılım geliri elde etti. Geçtiğimiz yılın sonunda 3.4 milyar dolara satın alınan SuccessFactors şirketinin de katkılarıyla bulutta yüzde 112'lik büyüme görüldü.SAP'den yapılan açıklamaya göre dev şirket, yılın ikinci çeyreğinde 1 milyar avroyu aşan tarihi bir yazılım gelirine imza attı. Açıklamada, dünyanın tüm bölgelerinde çift haneli yazılım geliri elde edildiği belirtildi.

2012’nin ikinci çeyreğinde SAP’nin yazılım geliri tüm bölgelerde çift haneli büyüme ile yüzde 26 Artarak 1.059 milyon avroya (babit kurda yüzde 19) yükseldi. Bu büyümeye SAP HANA’dan 85 milyon avro, Mobilite’den 54 milyon avro ve bulut bilişimden 69 milyon avro katkı sağlandı. SAP’nin faaliyet kârı 2012’nin ikinci çeyreğinde yüzde 15 artarak 1,17 milyar avroya yükseldi. SAP’nin yazılım ve yazılımla ilgili hizmet geliri yüzde 21 artarak 3.14 milyar avroya yükseldi.

SAP’nin bulut bilişim konusunda gelişmek için 3.4 milyar dolara satın aldığı SuccessFactors ile birlikte bulut alanında yüzde 112’lik büyüme gerçekleşti. SAP içinde bağımsızlığını sürdüren ve kendi faaliyetlerine devam eden SuccessFactors’ün kurucusu ve CEO’su Lars Dalgaard, SAP’nin bulut bölümünde ve SAP yürütme kuruluna girmişti.

Forrester’ın rakamlarına göre, bulut bilişim piyasası 2011 yılında 40.7 milyar dolarken 2020 yılında 241 milyar dolar seviyelerine yükselecek.

HANA gelirleri de artıyor

Yılın ikinci çeyreğinde kaydettiği 85 milyon avrodeğerindeki HANA geliriyle SAP, 2012 yılı içinde SAP HANA’dan en az 320 milyon Euro gelir elde etme hedefini koruduğunu gösterdi. SAP’nin, ikinci çeyrekte mobilite alanında 54 milyon avrogelir elde etmesi, yine bu alanda da yıl genelinde 220 milyon avroya ulaşma beklentisini karşılayacağını gösteriyor. Finansal hizmetler ve perakende gibi stratejik sektörlerde yazılım gelirlerinde yüzde 60’ın üzerinde büyüme gerçekleştiren SAP, üretim sektörlerindeki yazılım gelirlerinde yakaladığı yüzde 20’nin üzerindeki artışla bu büyümesini daha da sağlamlaştırdı.

Türkiye'de de çift haneli büyüme yaşandı

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, 2012 yılı ikinci çeyreğinde tüm bölgelerde olduğu gibi Türkiye’de de çift haneli bir büyüme gerçekleştiğini vurgulayarak, yılı aynı performansla sürdürmeyi beklediklerini söyledi. Keskin açıklamasına şöyle devam etti: “İş ortaklarımızla birlikte özellikle inşaat, perakende ve medya gibi önemli sektörlerde elde ettiğimiz başarılar, hem global anlamda hem de Türkiye’de aldığımız güçlü sonuçlarda önemli rol oynadı.”

SAP Mali İşler Direktörü (CFO) Werner Brandt ise şunları söyledi: “2012’nin ilk yarısında kazandığımız bu ivmeyle ve operasyonel mükemmeliyete duyduğumuz bağlılıkla, 2015 hedeflerimize uygun olarak 2012 yılı genelinde hedeflerimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun