Teknoloji Ekonomisi 03 AĞUSTOS 2012 / 12:10

SAP Oracle’a 306 milyon dolar ödemeyi kabul etti

SAP Oracle'a 306 milyon dolar daha ödeyecek!

İki yazılım devi arasında mahkemeye taşınan milyar dolarlık "müşteri bilgisi çalınması" mücadelesi 306 milyon dolara son buluyor.2010 yılında jürinin 1.3 milyar dolar ödemeye mahkum ettiği SAP, davanın bir daha açılmaması konusunda Oracle ile 306 milyon dolara el sıkıştı.

Her şey Oracle’ın SAP’ye dava açmasıyla başlamıştı. SAP bünyesindeki TomorrowNow isimli şirketin Oracle’dan değeri 2 milyar doları bulan müşteri bilgisi çaldığı iddiasıyla açılan davada, jüri SAP’yi suçlu buldu ve 1.3 milyar dolarlık tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi. Ancak mahkemenin hakimi bu kararı bozarak 272 milyon dolar ödenmesini ya da yeni bir dava daha açılmasına hükmetti.

Oracle hakimin verdiği karar sonrasında yeni bir dava açtı ve çok daha fazla tazminat ödenmesini talep etti. Sonunda iki şirket 306 milyon dolarlık tazminat konusunda anlaşma sağladı. Daha önce de SAP, bu süreç nedeniyle Oracle’a 120 milyon dolarlık ödemede bulunmuştu bile. Yani bu süreç SAP’nin 426 milyon dolarına mâl oldu.

SAP ve Oracle avukatlarından yapılan açıklamada, sürecin daha fazla uzamaması için böyle bir karar alındığı belirtildi.

TomorrowNow yok oldu ama yükü bitmedi

2008 yılında faaliyetini durduran TomorrowNow nedeniyle SAP’nin bu denli bir mali yükün altına girmesi ve itibar kaybetmesi oldukça düşündürücü. Daha önce HP’nin başına geçen eski SAP CEO’su Leo Apotheker’in de bu süreçte davaya müdahil olması istenmiş ancak HP tarafından izin verilmemişti.

Davanın muhatabı olan TomorrowNow, 2005 yılında Oracle’ın PeopleSoft’u almasının ardından SAP tarafından satın alınmıştı. TomorrowNow, Oracle lisanslı ürünleri kullanan şirketlere üçüncü parti bakım ve destek hizmetleri sağlıyordu. Oracle’a göre 2006 ve 2007 yıllarında TomorrowNow çalışanları Oracle sistemlerine birçok kez giriş yapmış ve milyonlarca dosya indirmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun