Teknoloji Ekonomisi 17 OCAK 2013 / 18:00

SAP gelirleri arttı ama kârlılığı düştü

SAP gelirleri arttı ama kârlılığı düştü

Şirketin gelirleri tarihi seviyeye taşımasına rağmen SAP hisseleri yüzde 4 oranında değer kaybetti. Yine de şirketin kurucusu Platter umutlu konuştu: "Piyasa değerimiz 100 milyar avro eşiğini aşacaktır."Alman teknoloji şirketi SAP, geçtiğimiz yıla göre artış göstermesine rağmen kârlılığını kaybetti. Avrupa’nın en büyük yazılım üreticisi konumunda bulunan şirketin kârlılığındaki bu düşüş yatırımcıları mutsuz etti.

SAP’nin yazılım ve yazılım bağlantılı işlerinden elde ettiği gelir 2012 yılında yüzde 14 artarak 16.2 milyar avroya yükseldi. Şirketten yapılan açıklamaya göre, şirket rekoru kırmayı başaran SAP, bulut tabanlı iş çözümlerine ve veritabanı teknolojilerine odaklandıkları için bu başarıyı yakaladıkları bilgisini verdi.

Şirketin gelirleri artarken kârlılığında yüzde 17’lik düşüş yaşandı ve 4.1 milyar avroya geriledi. Ticaret ağı Ariba’nın da devralınmasıyla düştüğü belirtilen kârlılığın ardından şirket hisseleri yüzde 4 oranında geriledi.

Birkaç yıl öncesine göre hisselerinde önemli yükselişler olduğunu hatırlatan SAP kurucusu Hasso Plattner, şu anda 97 milyar avro değer bulunan şirketin 100 milyar avro eşiğini aşacağına inandığını sözlerine ekledi.

Daha önce Microsoft ya da IBM gibi ABD’li rakipleri tarafından satın alınacağı söylentileri dolaşan SAP, şimdilerde Oracle gibi rakipleriyle başa baş mücadele edecek kadar önemli bir konuma geldi.
ETİKETLER : sap sap hasso plattner
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun