Teknoloji Ekonomisi 30 TEMMUZ 2013 / 16:06

SAP bulut ile gelirlerini artırdı

Şirket, son dönemde yaptığı bulut bilişim yatırımları karşılığını alarak yüzde 166 artış yakaladığını açıkladı.Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP AG, 30 Haziran 2013 tarihinde sona eren yılın ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Üç yıldır çift haneli büyümesini sürdüren şirketin, 2013’ün ikinci çeyreğinde bulut çözümleri abonelik ve destek gelirleri yüzde 166 artış göstererek 183 milyon avroya ulaştı. SAP’nin bulut çözümü aboneliği ve destek gelirleri, ikinci çeyrek itibarıyla geçen yıla oranla yüzde 68’lik artışla, 361 milyon avro olarak kaydedildi.

Yıllık bulut çözümleri geliri 932 milyon avroya ulaşan SAP'nin, yaklaşık 30 milyon bulut kullanıcısı bulunuyor. Mayıs ayında piyasaya sunulan ‘SAP Business Suite’ programı HANA Enterprise Cloud (HANA Kurumsal Bulut Çözümleri) ile birlikte HANA platformunun yaygınlaşmasını güçlendiriyor.

HANA yüzde 21 büyüme kaydetti

Nitekim şirketin gerçek zamanlı kurumsal uygulamalar platformu olan SAP HANA, geçen yıla göre yüzde 21 büyüme kaydederek 102 milyon avroluk yazılım geliri katkısıyla büyümedeki baş rolünü korudu. Şirket, 2013 yıl sonu itibarıyla HANA yazılımı gelirlerinden 650-700 milyon avroluk gelir hedefliyor.

Dünyanın en büyük web tabanlı ticaret topluluğu olan Ariba platformda gerçekleşen harcama hacmi ise 12 aylık büyüme trendini koruyarak geçen yıla oranla yüzde 27 artışla yaklaşık 465 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Ariba ağında aktif olarak 1,1 milyondan fazla şirket ticari faaliyet gösteriyor.

SAP, geleceği bulut şirketi olarak yakalayacak

İkinci çeyrekte, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi (EMEA), çetin geçen önceki yılla kıyaslandığında, devam eden zorlu pazar şartlarına rağmen, yazılım ve bulut abonelik gelirlerini geçen yıla göre yüzde 3 artırdı.

SAP Eş-CEO’ları Bill McDermott ve Jim Hagemann Snabe konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“2010 yılında öngördüğümüz endüstriyel dönüşüm, günümüzde tüm hızıyla kendini gösteriyor. SAP olarak bu öngörüyle geliştirdiğimiz inovasyon stratejisinin meyvelerini topluyoruz. SAP, çift haneli büyümeye devam ediyor. Sektörümüzün dönüşümüne liderlik ediyoruz. Zorlu bir makroekonomik ortamda, HANA Kurumsal Bulut çözümleri ile pazar payımızı artırıyoruz; geleceği bir bulut şirketi olarak da yakalamaya kararlıyız.”

SAP Mali İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Werner Brandt ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“SAP ikinci çeyrekte de genel başarısını sürdürüyor. İşletme disiplinine odaklanarak faaliyet kârımızda sabit kurda çift haneli büyüme elde ettik. Ana faaliyet alanımızdaki karlılığımızı artırdık ve kârlı bir bulut iş kolu inşa etme yolunda sağlam adımlar attık. Faaliyet kârı öngörümüzü koruduk ve özellikle buluta geçişin hızlı bir şekilde yaşandığı Asya Pasifik/Japonya’daki zorlu makroekonomik ortama rağmen çift haneli büyümeyi sürdürdük.”

SAP Kıdemli Başkan Yardımcısı ve SAP Güney Avrupa Genel Müdürü Steve Stathis Tzikakis, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
"Avrupa’daki zorlu pazar koşullarına rağmen Türkiye, İtalya ve Yunanistan’da çift haneli büyümeyi sürdürüyoruz. SAP Güney Avrupa’daki pazar payını büyütürken, inovasyona verdiği önemle müşterilerinin büyümelerine ve kendilerini yenilemelerine yardım ediyor. Müşterilerimizin mümkün olan en düşük maliyetlerle inovasyonlara ulaşması gerekiyor. Biz, kolay, hızlı bir şekilde değere dönüşen ve kullanıma hazır uygulamalar sunuyoruz. Temel faaliyet alanımızdaki çift haneli büyüme, SAP’nin şirketlerin daha hızlı ve daha iyi yönetilmelerine yardım ettiğinin kanıtıdır."

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin de yılın 2. çeyreğinde şirketin Türkiye’deki performasına ilişkin şunları söyledi:
“2013 yılı ikinci çeyrek sonuçlarında gördüğümüz üzere SAP tüm dünyada ve Türkiye’de büyümesini devam ettiriyor. İki çeyrekte de yakaladığımız büyüme oranından ve bu ilerleyişten çok memnunuz. Genişçözüm yelpazemizle müşterilerimizin iş süreçlerini hızlandırmaya, maliyetlerini düşürmelerine ve sektörlerinde fark yaratarak büyümelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz.”
ETİKETLER : sap sap zeynep keskin
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun