Teknoloji Ekonomisi 23 MAYIS 2012 / 10:18

SAP 4.5 milyar dolara Ariba’yı satın alıyor

SAP 4.5 milyar dolara Ariba’yı satın alıyor

İş yazılımları üreten dev şirket, bulut hizmetlerini artırmak için Ariba şirketine 4.51 milyar dolar ödeyecek. Ariba tam 730 bin şirketi birbirine bağlayan web tabanlı yazılım üretiyor.İş yazılımı üreten şirketler gözlerini bulut ya da büyük veri sağlayıcısını şirketlere çevirdi. Alman SAP ile ABD’li Oracle da adeta şirket satın almaları konusunda rekabet yaşıyor. Bulut tabanlı uygulamarın, fiziksel olarak şirketlerin sunucularına yazılım kurulmasına gerek bırakmayacak şekilde gelişmesi, yazılım şirketlerini endişelendiriyor.

Son olarak SAP, 4.51 milyar dolar ödeyerek, web tabanlı yazılım üreterek üreticilerle müşterileri internet ortamında bir araya getiren Ariba’yı satın alıyor. Hisse başına 45 dolar ödeyecek olan SAP, böylece Ariba’ya şu anki piyasa değerinin yüzde 19 fazlasını vermiş olacak.

Ariba’nın iş ağında 730 bin şirketi birbirine bağladığı ve işlemlerin yıllık 319 milyar dolar ettiği bilgisi verildi. Yaklaşık 2 bin 600 çalışanı bulunan Ariba’nın geçtiğimiz yıl, yıllık geliri neredeyse yüzde 40 artarak 444 milyon dolara çıktı.

Daha önce Oracle yine bulut hizmetleri sunan Taleo şirketini satın almıştı. Bulut tabanlı yetenek yönetim çözümleri sunan Taleo için hisse başına 46 dolar ödeyerek, şirketi 1.9 milyar dolara bünyesine katan Oracle, bu satın almayla bulut çözümlerini geliştirmeyi hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun