Teknoloji Ekonomisi 06 TEMMUZ 2012 / 12:14

Samsung rekor kırdı: Çeyrek kâr hedefi 5.9 milyar dolar

Samsung rekor kırdı: Çeyrek kârı 5.9 milyar dolar

Galaxy S III ile önemli satış rakamlarına ulaşan şirket, Avrupa’daki borç krizine rağmen çeyrek gelirlerinde rekor hedefliyor.Son dönemde teknoloji marketlerin hemen hepsinde Samsung televizyonların baskınlığı göze çarpıyor. Bunun yanında akıllı telefon reyonunda da benzer bir görüntü karşımıza çıkıyor. Güney Kore’nin dev şirketi, Türkiye’de henüz o kadar yaygın olmasa da beyaz eşya ve diğer alanlarda da oldukça iddialı.

Son zamanlardaki bu görüntü Samsung’un çeyrek gelirlerinde rekor kâr elde etmesini sağladı. Dünyanın en büyük yonga, mobil telefon ve düz ekran panel üreticisi, ikinci çeyrekte 5.7 milyar ila 6.1 milyar dolar (6.5 trilyon Güney Kore Wonu ila 6.9 trilyon Güney Kore Wonu) arasında kâr elde etmeyi hedeflediğini açıkladı. Bir önceki yıla göre, açıklanan kâr beklentisi yüzde 79’un üzerinde artış gösterdi.

Galaxy serisinin Apple ve Nokia karşısında akıllı telefon piyasasında elde ettiği başarı Güney Kore devinin hızla gelişimini ortaya çıkardı. Şirketin operasyonel kazancının yüzde 65’i akıllı telefon bölümünden geldi.

Ev ürünlerinde tasarrufa gidilebilir

Televizyon ve akıllı telefonda oldukça başarılı olan Samsung, yonga ve tüketici elektroniğinde rekabet dolayısıyla düşen fiyatlar şirketi zor durumda bırakıyor. Tüketici elektroniğinin en fazla talep aldığı Avrupa’da yaşanan avro krizi nedeniyle sıkıntı yaşayan şirket, bu alanda tasarrufa gitmeyi planlıyor.

Samsung’un ismini vermek istemeyen bir yöneticisinin yaptığı açıklamalara göre şirket, akıllı telefon satışlarında yüzde 40 ila 60 arasında artış kaydetti. Şirketin 2012 yılı ikinci çeyreğinde 41.4 milyar dolar gelir beklediği bilgisi verildi.

Bu olumlu rakamlara rağmen piyasanın beklentisi Samsung Electronics’in 50 trilyon Güney Kore Wonu gelir elde etmesi yönündeydi. Şirket 46 ila 48 trilyon won gelir elde edebildi. Ayrıca yüksek beklentiler nedeniyle Samsung’un hisselerinde yoğun baskı görülüyor. Bunun yanında Apple ile uzun süredir devam eden mahkemeler de Samsung’un hisselerine olan güveni azaltıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun