Teknoloji Ekonomisi 24 OCAK 2011 / 17:37

Samsung e-okuyuculara ekran geliştiren Liquavista'yı satın aldı

Samsung, Hollandalı ekran geliştirisi Liquavista’yı satın aldığını duyurdu. Liquavista, Kindle gibi e-okuyucular için LCD’ler yerine “electrowetting” görüntü teknolojisini geliştirmişti.“Electrowetting” teknolojisi özellikle küçük boyutlarda LCD’lere göre çok daha tasarruflu görüntü verebiliyor. Bu teknoloji yaygın olarak kullanılan Amazon Kindle e-okuyucularda da bulunuyor.

Bu teknolojide ekranları renklendirmek büyük sorun yaratırken bu sorunu yine Liquavista ürettiği renkli e-ink teknolojili ekranla çözdüğünü gösterdi. Üretilen renkli ekran, LCD’lerin harcadığı enerjinin sadece onda birini harcıyor.Satın almanın tamamen nakit gerçekleştiği bilinse de herhangi bir rakam telaffuz edilmedi. Ayrıca henüz Samsung’un bu teknolojiyi ürünlerinde ne zaman kullanacağı da bilinmiyor.Liquavista, Hollanda’da faaliyetini sürmenin yanında Samsung’un küresel LCD Ar-Ge merkezine katılacak.Samsung hem LCD pazarında geliştirdiği teknolojilerle öne çıkarken, e-okuyucu piyasasında da yaptığı satın almayla etkin oyunculardan biri haline geldi. Yakında Samsung markalı e-okuyucular görmemiz pek garip olmayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun