Teknoloji Ekonomisi 21 ARALIK 2012 / 12:12

Samsung çip fabrikasına 3,9 milyar dolar yatırım yapacak

Samsung çip fabrikasına 3,9 milyar dolar yatırım yapacak

A.B.D'nin Texas eyaletindeki Austin şehrinde yer alan yari iletken çip fabrikası için yatırımlarını genişletmeyi planlayan Samsung, Texas eyalet yetkililerinden olumlu yanıt alarak çalışmalara başladı.Austin yerleşkesini genişletmek ve daha büyük bir hacimde üretim yapma amacıyla bölgeye 3,9 milyarlık yatırım yapacak şirket, bu sayede gelen çip siparişlerini zamanında gerçekleştirebilmeyi amaçlıyor.

Daha ziyade Apple’ın iPhone, iPad, iPod Touch cihaz serilerinden kullanılan çiplerin üretildiği fabrika, bu yatırımla birlikte Apple’dan gelen yoğun talepleri daha rahat bir şekilde karşılayabilecek. Bunun yanı sıra sektörde bu tarz yüksek hacimli üretimi karşılayabilecek tek tesise sahip olacak Samsung, hem gelecek yıl sona erecek Apple ile olan anlaşmasında elini sağlamlaştıracak, hem de sektörden daha fazla müşteriye sahip olacak.

Samsung, bu yatırımla birlikte kısa vadede risk alıyor gibi dursa da uzun vadede kârlı çıkabileceği bir yatırım yapıyor. Gelecek yıl sona erecek Apple anlaşması ve olası müşteri kaybı, yapılacak bu yatırımı ölü hale getirme riskine sahip olsa da, şirketin bu yıl Exynos 4 Quad ile yaygın hale getirdiği kendi geliştirdiği çip setlerinin diğer markalara satışını sonraki yıllarda daha da genişletebileceğini düşünüldüğünde, şirketin uzun vadede kâr etmemesi için ortada pek fazla neden kalmıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun