Teknoloji Ekonomisi 24 OCAK 2013 / 11:37

Samsung Apple'ı bir alanda daha geride bıraktı

Samsung Apple'ı bir alanda daha geride bıraktı

Samsung ve Apple arasında rekabet, neredeyse teknolojinin her alanında yaşanmaya başladı. Gartner'ın hazırladığı rapora göre, Samsung Apple'ı geçerek en büyük yarı iletken tüketicisi haline geldi. Samsung ve Apple arasında yaşanan patent savaşlarının yanı sıra, her iki şirket arasında uzun bir süredir özellikle akıllı telefon pazarında büyük bir rekabet yaşanıyordu. Uzunca bir süredir akıllı telefon ve cep telefonu pazarında rakiplerinin gerisinde yer alan Samsung, 2012 yılında akıllı telefon pazarında Apple’ı, cep telefonu pazarında ise Nokia’yı geride bırakarak liderliğe oturmuştu.

İki şirket arasında rekabet teknoloji dünyasındaki bir çok pazarda yaşanırken, Gartner’ın yaptığı araştırmaya göre Samsung ve Apple yarıiletken pazarını domine ederken, Samsung en önemli rakibini bu sektörde de geride bırakarak, liderliğe yerleşti.

Araştırmada, Samsung’un tüketici elektroniği ürünleri için 18,6 milyar dolarlık yarı iletken tüketimi yaptığı ortaya koyuldu. Diğer yandan, şirketin mobil cihazlarında kullandığı işlemci, grafik birimi, bellek, depolama gibi yarı iletkenlerin bir kısmını kendisi ürettiği belirtilirken, dizüstü modellerinde ise yine kendi tasarımlarına ve farklı şirketlerin ürünlerine de yer verdiği vurgulandı.Listede ikinci sıraya gerileyen Apple, aynı dönemde 21,4 milyar dolarlık tüketim gerçekleştirirken, şirket iOS ürünlerinde kendi tasarımı olan işlemcilere yer verdi. Şirket buna karşın, dizüstü ve masaüstü sistemlerinde Intel çözümlerinden de faydalanıyor.

İki şirket 45,3 milyar dolarlık tüketimle pazarın neredeyse yarısını domine ederlerken, i HP, Dell, Cisco, Sony, Lenovo, Toshiba, LG, Nokia gibi şirketler pazarın kalan kısmını oluşturuyor. Harcamalar en fazla PC tarafında yapılmasına karşın, mobil tarafa olan ilginin artmasıyla birlikte bu harcamaların düşüş yaşamaya devam etmesi bekleniyor.

Gartner'ın konuyla ilgili raporuna bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun