Teknoloji Ekonomisi 14 ARALIK 2011 / 13:12

Sabit disk sıkıntısından Intel’in de ağzı yandı

Intel gelir beklentisini düşürdü

Intel, sabit disk tedariki konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle içinde bulunduğumuz çeyrekte gelir beklentilerinin yaklaşık bir milyar dolar altında kalabileceğini açıkladı.Tayland’da gerçekleşen sel felaketi nedeniyle 2012 yılının ilk çeyreğinde bu yılın aynı dönemine göre kişisel bilgisayar üretiminin yüzde 20 azalması bekleniyor. Hemen bu yılın son çeyreğinde de kişisel bilgisayarların üretiminde yüzde 10’luk bir düşüş yaşanacağı tahmin ediliyor.

Intel de sel nedeniyle hard disk üretiminde yaşanan sorunlar nedeniyle etkilenen teknoloji şirketlerinin arasına katıldı. Dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi dördüncü çeyrek gelir beklentilerini 14.2 milyar ila 15.2 milyar dolar seviyesinden 13.4 ila 14 milyar dolar aralığına çekti.

Açıklamanın hemen ardından Intel hisselerinde yüzde 4’lük bir düşüş yaşanırken, AMD hisseleri yüzde 4.3 oranında artış gösterdi.

Tayland’da yaşanan sel felaketinin yanında Avrupa’da yaşanan borç krizininde bilgisayar alımlarındaki beklentileri düşürmesi, Intel’in son çeyrek gelir beklentilerini düşürmesine sebep olduğu düşünülüyor.2012’nin ilk üç çeyreğinde bilgisayar sevkiyatının azalması bekleniyor

Intel bu yılın üçüncü çeyreğinde 3.47 milyar dolar kâr açıklamıştı. 2010 yılı üçüncü çeyreğinde2.96 milyar dolar kâr elde edebilen şirket, aynı çeyrekte gelirlerini de 11.1 milyardan 14.2 milyar dolara yükseltti.

Intel daha önce son çeyrek sonuçlarının bir önceki çeyreğe göre daha iyi olacağını açıklamıştı ancak hard disk üretimindeki sıkıntının bekletileri aştığı belirtildi.

Microişlemci piyasasının bir diğer oyuncusu AMD de bilgisayar satışlarındaki yavaşlama ve üretim gecikmeleri nedeniyle geçtiğimiz ay bin 400 kişi ile yolların ayrılacağını açıkladı. Ayrıca şirket dördüncü çeyrek beklentilerinin de düşünürüldüğünü paylaştı.

Isuppli’nin öngörülerinde, 2012’nin ilk üç ayında küresel PC sevkiyatı 84.2 milyon adede ulaşarak bir önceki yılın aynı döneminde ulaşılan 88 milyon rakamının gerisinde kalacağı öngörüsünde bulundu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun