Teknoloji Ekonomisi 17 OCAK 2013 / 10:40

Rusya Demir Yolları Apple'a 2 milyon rublelik dava açtı

Rusya Demir Yolları (RJD) şirketi, fikri ve sınai haklarını korumak için Moskova Tahkim mahkemesine Apple aleyhinde dava açtı. Uzunca bir süredir özellikle patent davalarıyla gündeme gelen Apple, bu defa da Rusya Demir Yolları şirketiyle karşı karşıya geldi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rusya Demir Yolları, davanın açılma sebebi olarak RJD ambleminin Apple Store mağazalarında logo yerleştirme olarak kullanmasını gösterdi. Apple’a 2 milyon ruble değerinde tazminat davası açan şirket, pek geri adım atacağa benzemiyor.

Apple bu tarz bir davayla ilk defa karşılaşmıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, iOS 6’da kullandığı saatin tasarımı sebebiyle, İsviçre Demiryolları Apple'ı yasal işlem başlatacağı konusunda uyarmış, bunun üzerine Apple lisans bedeli ödeme kararı almıştı. Taraflar arasında anlaşmanın sağlandığı açıklanmış olsa da detaylar paylaşılmamıştı.

Bu tarz davaları genellikle anlaşma yoluyla çözmeyi seven Apple’ın, bu defa nasıl yol haritası çizeceğini ilerleyen günler gösterecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun