Teknoloji Ekonomisi 28 KASIM 2008 / 08:54

Robotech'i beklerken

Humanoid robotlar Japonya’da sahneye çıkıyor.

Humanoid robotlar Japonya’da sahneye çıkıyor.


Toshiyuki Kita’nın tasarladığı, Japon Mitsubushi firması tarafından üretilen Wakamaru isimli robotlar; Hataralku Watashi (Ben, İşçi) adlı hikayesi yakın gelecekte geçen 20 dakikalık bir oyunda insanlarla birlikte rol alıyor. Sahne eğitimi veren yazılım Osaka Üniversitesi’nde, uzmanlar tarafından iki ayda geliştirilmiş.


 


Oyunda Wakamaru, sıkıcı ve hiç bir yaratıcılığı olmayan ayak işleri yapmaktan bıktığını söyleyerek insanlarla tartışmaya giriyor ve onların hayatındaki rolünü sorguluyor. 1 metre boyundaki robotun asıl tasarlanma amacı fiziksel yönden zayıflıkları olan insanlara bakıcılık yapmaktı. Wakamaru, kayıtlı yüzleri tanıyor, söylenenlere uygun cevaplar veriyor, konuşmanın gidişatına göre mimikler yapıyor, yeni konular önererek doğal bir konuşma ortamı yaratıyor. Daha önceden belirlenmiş bir alan içinde hareket edebiliyor, ne zaman şarj edilmesi gerektiğine kendisi karar veriyor. En önemlisi, hareket ederken insan yardımına, herhangi bir yönlendirmeye hiç ihtiyaç duymuyor.


 


Wakamaru tasarlanırken, 12. yüzyılda yaşamış savaşçı Ushiwakamaru’dan esinlenilmiş. Yüzü, kaşları ve ağzı bu savaşçıya benzetilmiş. Robotun ağzı melankolik bir havaya bürünüp bir anda gülümseyebiliyor. Gözler ve ağız, temas kurduğu insanın duygularına göre şekil değiştiriyor. Yetkililer, 20 dakikalık oyunun 2010 yılında daha uzun bir versiyonunu sergilemek için çalışıyor.