Teknoloji Ekonomisi 22 EKİM 2009 / 12:03

Robo-böcek test uçuşunda

Beynine entegre edilmiş bir devre taşıyan böcek, uzaktan kumandayla istenen yöne uçuruldu.

Beynine entegre edilmiş bir devre taşıyan böcek, uzaktan kumandayla istenen yöne uçuruldu.


Finansmanı Amerikan devleti tarafından sağlanan proje sonucunda, sırtındaki çipten beynine elektrotlar bağlanan uçan böcek, uzaktan kumandayla yönlendirilebildi. Test uçuşlarında kalkış, sağa ve sola dönüşler, iniş hareketleri kablosuz bağlantı yoluyla bir dizüstü bilgisayardan yönetilerek başarıyla gerçekleştirildi.

Berkeley'deki California Üniversitesi'nde yürütülen ve ABD Savunma Bakanlığı'nın teknoloji yatırımlarından sorumlu DARPA Enstitüsü tarafından finanse edilen projede, boyları 2 cm ile 20 cm arasında değişen üç kabuklu ve kanatlı böcek türü kullanıldı. Araştırma ekibinin lideri Hirotaka Sato, yarı böcek yarı robot olan sistemin gelecekteki mikro hava araçlarına model teşkil edebileceğini söyledi.

Ekibin hedefi, girilmesi tehlikeli olan uzak bölgelere gönderilebilecek ‘kurye' böcekler üretmek. İstenen menzil ise 1 kilometre.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun