Teknoloji Ekonomisi 05 ARALIK 2012 / 11:56

Qualcomm'dan Sharp'a yardım eli

Qualcomm, Sharp’a 120 milyon dolara varan bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu nakit desteğiyle, zor günler geçiren Japon TV üreticisinin en büyük yatırımcısı olacak olan Qualcomm, Sharp’ın ayakta durma çabalarının da daha görünür bir hale kavuşmasını sağlayacak. 

 Reuters’in haberine göre, anlaşma kapsamında Qualcomm, iştiraki olan Pixtronix aracılığıyla Sharp’la birlikte çalışacak. Apple’ın son iPhone’larının ekranlarını tedarik eden şirket, bu işbirliğiyle Sharp’ın IGZO teknolojisini baz alan yeni enerji tasarruflu ekranlar geliştirecekler. İki şirket aynı zamanda çip üretimi konusunda da işbirliğine gidebilecek.

Sharp’ın Qualcomm ile bu bağlantıyı kurması, borç içindeki şirketin geleceği konusunda tedirgin olan yatırımcıları bir nebze rahatlatabilir. Sharp, bu yılın başında 4,4 milyar dolarlık bankacılık kurtarma planı ile çöküşten sıyrılmıştı. Japon şirket de bu anlaşma ile Sharp’ın küçük ve orta ölçekli LCD’lerde büyüme stratejisinde hız kazanacağı açıklamasını yaptı.

Qualcomm’un bu yatırımı Sharp’ın hisse senedi değerlerine de olumlu yansıyacak. Kalan yatırımın zamanlaması ve miktarı henüz belli değil ve muhtemelen 31 Mart’ta sona eren mali yılda ortaya çıkacak ikinci yarıyıl kârı bunda belirleyici olacak. 30 Eylül’de sona eren altı aylık dönemde 168 milyar yen faaliyet zararı açıklayan Sharp ise 12 aylık süreçte 155 milyar yen zarar açıklamayı bekliyor. Bu da; yılın ikinci yarısı için 13 milyar yen tutarında kâr anlamına geliyor. Bu kârı elde etmek, bankalara da ödemelerin yapılabilmesini sağlayacak.

Hon Hai vazgeçmiş değil

Bunun yanı sıra Sharp’ın, Hon Hai Precision Industry’i en büyük hissedar yapması bekleniyordu. Bu konuda daha önce varılan bir anlaşma ile Tayvanlı şirketin Japonya’nın batısında Sakai’de bulunan gelişmiş TV LCD panel fabrikasını satması da gündemdeydi ama bu anlaşma, Aquos TV’leri üreten şirketin zararlarının artması ile hayata geçemedi. Hon Hai’nin bu yatırımı yeniden gündemine alması yönünde görüşmeler de o günden itibaren durduruldu.

Şirket, yine de Sharp’ın denizaşırı ülkelerdeki TV üretim fabrikalarının bazılarını satın almayı planlarken, ülkede yayınlanan gazetelere göre, Hon Hai, 667 milyon dolar vererek Çin, Malezya ve Meksika’da bulunan üç fabrikayı satın almayı planlıyor.
ETİKETLER : hon hai qualcomm sharp
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun