Teknoloji Ekonomisi 31 OCAK 2013 / 16:12

Philips tüketici elektroniği pazarından çekiliyor

Philips tüketici elektroniği pazarından çekiliyor

Yaklaşık 80 yıldır tüketici elektroniği sektöründe yer alan ve birçok teknolojinin gelişmesinde pay sahibi olan Philips, aldığı kararla tüketici elektroniği sektöründen tamamen çekilme kararı aldı.Geçtiğimiz yıl Nisan ayında televizyon sektöründe TP Vision ile birleşen Philips, bu alanda TPV ile birlikte hareket etme kararı almıştı. Şirket, aldığı radikal kararla tüketici elektroniği pazarından çekildi. Ses, multimedya, video ve aksesuar bölümlerini 200 milyon dolar karşılığında Japon Funia şirketine satan şirketin video bölümünün tamamen Funia’ya geçişi 2017 yılına kadar sürecek.

Özellikle çevrim içi multimedya içeriklerin yaygınlaşmasıyla birlikte eski popülaritesini kaybeden Blu-Ray ve DVD oynatıcı gibi teknolojilerin şirketin bu kararı almasında rol oynadığı belirtilirken, şirketin son dönemde bu cihazların satışından kâr etmekte zorlandığı bilgisi verildi.1930’dan bu yana tüketici elektroniği alanında boy göstermeye başlayan Philips, 1963 yılında “kaset çalar” teknolojisini geliştirmiş, 1972 yılına gelindiğinde ise ilk videokaset kaydediciyi geliştirmişti. Cd teknolojisinin gelişmesinde de büyük rol oynayan şirket, DVD ve Blu-Ray gibi teknolojilerin ortaya çıkmasında da pay sahibi olmuştu.

Şirket, bundan sonraki yol haritası hakkında net bir bilgi vermese de, elden çıkan birimlerle birlikte şirketin LED aydınlatma ve medikal sistemlere daha fazla yatırım yapaağını öngörebiliriz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için bu adresi kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun