Teknoloji Ekonomisi 17 EKİM 2012 / 11:59

PC talebi azaldı Intel zarar etti

PC talebi azaldı Intel zarar etti

Özellikle mobil cihazlara olan talebin artması, kişisel bilgisayarlara olan talebi olumsuz yönde etkiliyor. Intel de bundan olumsuz yönde etkilenerek geçtiğimiz yıla göre gelirlerinde gerileme yaşadı.Geçen çeyreğe göre gelir bakımından daha iyi bir tablo ortaya koyan şirket, geçen yıla göre yüzde 5 oranında bir düşüş yaşadı. 13,5 milyon dolar civarında gelir elde eden şirket, net gelir olarak 3 milyon dolar, faaliyet kârı olarak da 3,8 milyon dolara ulaştı.

PC grubunun gelirlerinin 8.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi ve yıldan yıla yüzde 8′lik bir düşüş göstermesi şirketin yaşadığı gerilemenin en önemli sebebi olurken, diğer Intel mimari grubu bölümlerinin gelirleri de yüzde 14 oranında gerileyerek, 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Intel veri merkezi grubuysa yıldan yıla yüzde 6′lık bir gelir artışı göstererek, 2.7 milyar dolara çıktı.

Ortaya çıkan tabloyu değerlendiren Intel CEO’su Paul Otellini, ortaya çıkan sonuçların devam etmekte olan zorlu ekonomik koşulları yansıttığını dile getirdi. Ultrabook ve telefon tarafında sürmekte olan işlerden dolayı memnun olduklarını dile getiren Otellini, Intel tabanlı tabletlerin de piyasaya girişinden dolayı heyecan duyduklarını kaydetti.

Windows 8 belirleyici olacak

Üçüncü çeyrekte yaşanan sonuçlardan sonra temkinli olmayı tercih eden Intel, oluşabilecek risklere karşı kendini şimdiden hazırlıyor. Müşterilerin Windows 8’i beklemesi ve mobil cihazlara olan artan ilgilerinin ilerleyen periyotlarda da gelirleri etkileyebileceğini öngören şirket, tahminde bulunmakta zorlanıyor.

Biraz da olsa Windows 8’e bel bağlayan Intel, işletim sistemi ve mobil cihazların beklenen ilgiyi görmesi durumunda son çeyrekte çok daha iyi sonuçlara imza atacak gibi görünüyor.