Teknoloji Ekonomisi 18 OCAK 2013 / 12:11

PC pazarındaki düşüş Intel'i de etkiledi

PC pazarındaki düşüş Intel'i de etkiledi

Son dönemde PC pazarında yaşanan hızlı düşüş, donanım üreticilerini oldukça zorlamaya başladı. Pazarın en önemli şirketlerinden olan Intel de, bu düşüşten en fazla etkilenen şirketlerden biri. Ana iş alanı PC pazarı olan yonga üreticisi, her ne kadar son çeyrekte beklentileri karşılamış olsa da kâr oranındaki düşüş, şirketin canını sıkmaya başladı. Kârlılıkta yüzde 27 oranında düşüş yaşayan şirket, 2,5 milyar dolar kâr elde ederken, hisse başına 0,48 dolar kâr etti. Şirket geçtiğimiz dönemde 3,4 milyar dolar kâr elde etmişti.

Gartner'ın raporunda açıkladığı gibi,yaşanan düşüşün en önemli sebebi tablet PC pazarındaki hızlı yükseliş oldu. Kullanıcıların alışkanlıkları mobil tarafa doğru kayarken, bu durum en çok Intel gibi ana iş alanı PC pazarı olan şirketleri zorlamaya başladı. Aslına bakılırsa Intel de dengelerin değiştiğinin farkında. PC sonrası dönem için çalışmalarını sürdüren şirket, özellikle ultrabook ve benzeri melez ürünlerle tekrardan yükselmeyi amaçlıyor.

Şirket bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde tanıtılan Haswell yongalarıyla birlikte bir gün çalışabilecek ultrabook’ların yanı sıra, akıllı telefon ve tablet pazarında da yeni nesil Atom işlemcilerle ARM tabanlı işlemcilerle rakabet etmeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun