Teknoloji Ekonomisi 26 NİSAN 2012 / 12:37

Patent savaşlarında Microsoft'a Motorola darbesi

Patent savaşlarında Microsoft'a Motorola darbesi

Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun aldığı karar Microsoft’un başını oldukça ağrıtacak gibi görünüyor. Microsoft’un kullanım hakları Motorola’ya ait olan 4 patenti, oyun konsolu Xbox 360’da kullandığını tespit eden komisyon, bu patentlere sahip konsolların yurt dışına çıkarılmasına engel olunabileceği kararına vardı.

Patentler üzerinde tekrardan kullanım hakkı doğan Motorola, şu an için bir hamle yapmaktan kaçınırken, 23 Ağustos’ta verilecek nihai kararı bekliyor. Konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, Microsoft’un kendilerine ait patentleri izinsiz olarak kullanmalarına göz yumduklarını belirtirken, Microsoft’un güttüğü patent stratejisinin etik olmadığından söz etti. Şu an için beklemede olduklarını belirten şirket, mahkemenin alacağı kesin karara göre stratejilerini belirleyeceklerini ifade etti.

Dava sonucu hakkında konuşan Microsoft yetkilileri, dava bitene kadar sessizliklerini koruyacaklarını söylediler. Mahkemenin aldığı kararın, Ağustos ayında çıkacak sonucun ilk adımı olduğunu belirten yetkililer, Motorola’dan bu teknoloji patentlerini adil bir şekilde kullandıracağına inandıklarını ifade ettiler.