Teknoloji Ekonomisi 26 NİSAN 2012 / 12:37

Patent savaşlarında Microsoft'a Motorola darbesi

Patent savaşlarında Microsoft'a Motorola darbesi

Amerika Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun aldığı karar Microsoft’un başını oldukça ağrıtacak gibi görünüyor. Microsoft’un kullanım hakları Motorola’ya ait olan 4 patenti, oyun konsolu Xbox 360’da kullandığını tespit eden komisyon, bu patentlere sahip konsolların yurt dışına çıkarılmasına engel olunabileceği kararına vardı.

Patentler üzerinde tekrardan kullanım hakkı doğan Motorola, şu an için bir hamle yapmaktan kaçınırken, 23 Ağustos’ta verilecek nihai kararı bekliyor. Konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, Microsoft’un kendilerine ait patentleri izinsiz olarak kullanmalarına göz yumduklarını belirtirken, Microsoft’un güttüğü patent stratejisinin etik olmadığından söz etti. Şu an için beklemede olduklarını belirten şirket, mahkemenin alacağı kesin karara göre stratejilerini belirleyeceklerini ifade etti.

Dava sonucu hakkında konuşan Microsoft yetkilileri, dava bitene kadar sessizliklerini koruyacaklarını söylediler. Mahkemenin aldığı kararın, Ağustos ayında çıkacak sonucun ilk adımı olduğunu belirten yetkililer, Motorola’dan bu teknoloji patentlerini adil bir şekilde kullandıracağına inandıklarını ifade ettiler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun