Teknoloji Ekonomisi 19 AĞUSTOS 2011 / 08:50

Patent savaşlarında ikinci raunt

Apple, Nokia, Qualcomm ve diğer bazı teknoloji şirketleri, InterDigital için teklif vermeye hazırlanıyor.Reuters’in haberine göre, kablosuz iletişim uzmanı şirketin satışı, dev teknoloji şirketlerinin patent portföyleri için kıran kırana mücadelesine sahne olacak. Bu açık artırmanın gelecek hafta yapılmaması, ABD'deki İşçi Bayramı sonrasına ertelenmesi bekleniyor. Piyasa değeri yaklaşık 3 milyar dolar olan InterDigital’in hisseleri de bu haberlerle yükseliş sergiledi.

InterDigital, adım adım ihaleye gidiyor. InterDigital; şirketin satışı da dahil olmak üzere stratejik alternatifleri değerlendirmek üzere 19 Temmuz’da Evercore Partners ve Barclays Capital’i görevlendirdi. Ancak son gelişmelerle ilgili açıklama yapmayan InterDigital’e ek olarak diğer potansiyel teklif sahipleri de yorum yapmaktan kaçındı.

Google belirsiz

Google’ın, Motorola Mobility Holdings’i 12,5 milyar dolara satın almak için el sıkışmış olmasının ardından, InterDigital için teklif verip vermeyeceği belirsiz. Ayrıca ihalenin ilk turu, ihale katılımcılarının şirketin patentleri konusunda değerleme çalışmasını tamamlamak için biraz daha zaman istemesi üzerine ertelenmişti. Bu gecikmeyi telafi etmek için şirketin ikinci turu hızlandırması bekleniyor.

Analistlere göre ihalede Google’ın varlığı, InterDigital’in ihalede ne kadar para çekebileceği konusunda çok kritik olacak. Analistlerin aklındaki diğer bir soru işareti de, diğer teknoloji şirketlerinin, hisseleri borsada işlem gören InterDigital’e bu kadar yüksek bir bedel ödemek için ona gerçekten ihtiyaçlarının olup olmadığı. Örneğin Qualcomm’un halihazırda iyi bir patent portföyü var ve InterDigital için bu kadar çok para ödemek istemeyebilir.

Hisseleri çok hareketli

Burada InterDigital’in borsadaki hisselerinin hareketliliği önemli bir unsur. Zira şirket hisseleri, Google’ın şirketi satın almak için görüşmeler yaptığı haberi üzerine geçtiğimiz ay hızlı bir çıkış sergilemişti. Ama şirketin 8 bin 800 patentini ele geçirmek isteyen diğer şirketler de birer birer ortaya çıktı. Bu patentler arasında, çok kritik olan 3G ve 4G/LTE patentleri var ve şirketlerin birçoğu bu patentlerle akıllı telefonlarda işletim yazılımlarını güçlendirmek istiyor.

Analistlere göre, InterDigital; iflas edip patentlerini Apple ve Microsoft’un başı çektiği bir konsorsiyuma geçtiğimiz ay satan Nortel Networks’ün ardından, pazarda kalan en kaliteli patent portföylerinden birine sahip şirket oldu. Şu anda 3G pazarının yüzde 50’den fazlası halihazırda InterDigital ile lisanslı. InterDigital’in partnerleri arasında Samsung, Apple, RIM, HTC ve diğerleri var. Şirketin 4G portföyü de kısmen lisanssız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun