Teknoloji Ekonomisi 06 KASIM 2009 / 13:13

Paro tedavi robotu

Robot, hayvanların lojistik zorluklarda ya da tedavi sorunlarında kullanıldığı sağlık merkezlerinde, hastalara etkileşimli bir tedavi yönetimi sunuyor.

Robot, hayvanların lojistik zorluklarda ya da tedavi sorunlarında kullanıldığı sağlık merkezlerinde, hastalara etkileşimli bir tedavi yönetimi sunuyor.


Paro, AIST adlı Japon firması tarafından üretilen etkileşimli bir robot. Robot, hayvanların lojistik zorluklarda ya da tedavi sorunlarında kullanıldığı hastane gibi sağlık merkezlerinde bulunan hastalara bir tedavi yönetimi sunuyor. Paro'nun ne işe yaradığını biraz daha açıklamak gerekirse; hastanın ve hasta bakıcının stresini azaltmak, motivasyonunu artırmak ve hastaların rahatlamaları için kullanılıyor. Hastalar ve hasta bakıcılar arasında etkileşimi sağlarken, birbirleriyle sosyalleşmelerine katkıda bulunuyor.

Paro'nun insanları ve insanların çevresini algıladığı sensörleri var. Bu sensörler sayesinde robot; ışığı, karanlığı, sesin yönünü, isimleri, selamlamaları ve daha pek çok şeyi algılayıp harekete geçebiliyor. Ellerini, ayaklarını kullanırken, çeşitli sesler çıkarıp tepkiler verebiliyor ve hareketleri taklit edebiliyor.

Paro, 1 Aralık 2009'da Amerika'da kullanılmaya başlayacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun