Teknoloji Ekonomisi 18 EYLÜL 2012 / 10:32

Panasonic ve Canon Çin'deki üretimlerine ara verdi

Panasonic ve Canon Çin'deki üretimlerine ara verdi

Çin’de Japonya karşıtı gösteriler artarak devam ederken, bu durumdan en çok Çin’de faaliyet gösteren Japon şirketleri etkileniyor. 



Japonya'nın, Doğu Çin Denizi'ndeki tartışmalı adaları satın alacağını açıklaması üzerine Çin'de patlak veren gösterilerde saldırıya uğrayan Panasonic ve Canon gibi Japon şirketleri, Çin'deki bazı fabrikalarındaki üretimi geçici olarak durdurma kararı aldı.

Japonya’nın Mançurya’yı işgal etmesinin yıl dönümünde Çin’de gerçekleştirilen gösteriler, Canon ve Panosonic’in fabrikaları milliyetçi Çinli göstericiler tarafından basılmasıyla son buldu. Japon elektronik üreticisi Panasonic, Qingdao'daki fabrikasının 18 Eylül'e kadar kapalı kalacağını açıklarken, Panasonic'in sözcüsü yaptığı açıklamada şirketin önümüzdeki iki gün içinde durumu izlemeye devam edeceğini söyledi.

Olaylardan etkilenen bir diğer Japon şirketi olan Canon da, Çin'deki üç fabrikasını 18 Eylül'e kadar kapattığını bildirirken, şirketten bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yapılan gösterilerde Panasonic ve Canon‘ un yanı sıra Nissan, Toyota, Honda ve Mazda’nın fabrikalarının da etkilenirken, birçok şirketin Çin'deki üretim faaliyetlerine ara vermesi bekleniyor.