Teknoloji Ekonomisi 09 EKİM 2012 / 16:09

Oyun sektöründe değişim rekor kırıyor, ilgi sosyal oyuna kayıyor

Video oyun sektörü satın almalarla işlem hacmini rekor seviyelere ulaştırmasına karşın, yeni neslin sosyal oyunlara olan ilgisi video oyunlarının geleceği hakkında soru işareti yaratıyor.Digi Capital’ın hazırladığı son rapora göre, 2012 yılının ilk üç çeyreğinde video oyun pazarında gerçekleşen satın alma ve birleşmelerin hacmi 3,6 milyar dolara ulaşırken, bu şu ana kadar erişilen en yüksek seviye olarak dikkat çekiyor. Bu rakamı oluşturan toplam 71 işlemde ortalama işlem değeri 51 milyon dolar.

Geçtiğimiz yıla bakıldığında gerçekleştirilen işlem sayısı 113 olurken, işlem başına ortalama 30 milyon dolar harcanmıştı. Geçtiğimiz yılın toplam işlem hacmiyse 3,4 milyar dolar seviyesindeydi. Bu yılın ilk 3 çeyreği geçen yılın ötesine geçmiş durumda.

İşlem hacminde gerçekleşen olumlu havaya karşın, işlem sayısındaki azalma dikkat çekici bir seviyeye geriledi. Digi Capital bunun en büyük sebebi olarak video oyun sektöründe gerçekleşen birleşmeler, kapanan şirketler gibi nedenleri gösterirken, oyun severlerin oyunlara olan bakış açılarında olan değişikliğin de bu azalmada etkisi olduğunu belirtiyor.

Özellikle mobil cihazlar ve sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan “sosyal oyun” ve “mobil oyun” sektörleri, video oyunlarına olan ilgiyi azaltıyor. Bu durum oyun şirketlerini satın almalar ve birleşmeler yoluyla bu sektörlere girmeye iterken, oyun sektörünün geleceği hakkında fikirler veriyor.

Her ne kadar yeni neslin de ilgisiyle sosyal ve mobil oyun sektörü yükseliş eğiliminde olsa da, video oyunlarının yerinin her zaman ayrı olacağını söylemek pek de yanlış olmaz.

Detaylara bu adresten ulaşabilirsiniz.