Teknoloji Ekonomisi 09 ŞUBAT 2012 / 17:29

Oracle, Taleo’yu 1.9 milyar dolara satın aldı

Oracle, Taleo’yu 1.9 milyar dolara satın aldı

Bulut tabanlı insan kaynakları yönetim şirketi Taleo 1.9 milyar dolara Oracle’ın oldu. Böylece SAP ve Salesforce.com'un hamlelerine karşılık verilmiş oldu.Oracle’dan yapılan açıklamaya göre, şirket dev bir satın alma gerçekleştirerek Taleo’yu 1.9 milyar dolara bünyesine kattı. Bulut tabanlı yetenek yönetim çözümleri sunan Taleo için hisse başına 46 dolar ödeyen Oracle, bu satın almayla bulut çözümlerini geliştirmeyi hedefliyor.

Taleo şirketi, işletmelerin çalışanlarını motive etmesi ve insan kaynağını elinde tutabilmesi konusunda bulut tabanlı hizmetler sunuyor. Oracle’ın yaptığı açıklamada, Taleo satın almasıyla insan kaynakları yönetimi ve çalışan kariyerlerinin gelişimi için işletmelere bulut çözümleri sunulacağı belirtildi.

Taleo’nun kendi verilerine göre, şirket 5 binden fazla müşteriye çalışan yönetimi konusunda hizmet veriyor.

Ovum Analisti Tim Jennings’e göre Oracle, SAP’nin Success Factors’ü ve Salesforce.com’un Rypple’ı satın almasına karşılıksız kalmadı. Satın almaların hizmet olarak yazılım modelinde sunulan bulut çözümlerinde önemli bir adım olduğnu dile getiren Jennings, insan kaynakları yönetiminde de şirketler arasında ciddi bir rekabetin yaşandığını aktardı.