Teknoloji Ekonomisi 20 HAZİRAN 2011 / 12:10

Oracle, Google’a servet ödetmeye hazırlanıyor

Oracle, Google’a bir servet ödetmeye hazırlanıyor

Mobil işletim sistemi Android’in geliştirildiği teknolojiler konusunda patent davası açmaya hazırlanan Oracle, 6 milyar dolar istiyor.Sun’ın satın alınmasıyla Oracle’ın şirketlere açtığı davalar öyle çoğaldı ki artık şirketin satın almak için ödediği bedeli bu yolla çıkarmaya başladığını söylemek mümkün. Android işletim sisteminin geliştirilirken Java patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle Oracle, Google’a 1,4 milyar dolar ila 6,1 milyar dolarlık dava açmaya hazırlanıyor.

Henüz konuyla ilgili taraflardan açıklama gelmezken dava Oracle lehine sonuçlanırsa tarihin en büyük tazminatlarından biri ortaya çıkabilir. Oracle daha önce de şimdilerde HP’nin başında bulunan Leo Apotheker’ın da adının karıştığı bir dava dosyasıyla SAP’den yüklü miktarda tazminat talep etmişti. Bu dava hala görülmeye devam ediyor ancak SAP’nin yapılan suçlamaları kabul ettiği ancak Oracle’la ödenecek miktar konusunda anlaşamadığı biliniyor.

Oracle, Java patentlerine sahip olmasını sağlayan Sun şirketini 2009 yılında 7,4 milyar dolara satın almıştı.

Bu arada Google Android platformunu tamamen fiziksel tuş ulunmayan bir yapıya büründürmeye çalışıyor. Yeni nesil Nexus 4G’nin tamamen fiziksel tuşlardan arınmış şekilde yer alması bekleniyor. Bunun yanında Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) işletim sisteminin hem tabletlerde hem de akıllı telefonlarda tuşsuz çalışması bekleniyor.
ETİKETLER : android Google oracle
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun