Teknoloji Ekonomisi 05 ŞUBAT 2013 / 12:04

Oracle Acme Packet’ı 1.7 milyar dolara satın alıyor

Oracle Acme Packet’ı 1.7 milyar dolara satın alıyor

Yazılım üreticisi, nakit ödemede bulunarak ağ ekipmanı pazarındaki gücünü artırmayı ve tümleşik iletişimde yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.Cisco’nun ağ altyapı ekipmanı konusundaki pazardaki etkinliği diğer teknoloji alanlarına göre biraz kısıtlı. Şirketin milyarder CEO’su Larry Ellison, şirketin pazardaki etkinliğini artırmak için Acme Packet için nakit 1.7 milyar doları gözden çıkardı.

Acme, internet bağlantılarında olduğu gibi telefon aramalarındaki aktarma ve geçişlerin sağlanmasına yarayan ekipmanları telekom sektörüne ve büyük ölçekli şirketlere satıyor. Dünyanın en büyük üçüncü yazılım üreticisi konumunda bulunan Oracle, yakınsama ve tümleşik iletişimin öne çıktığı teknoloji döneminde ağ ekipmanları alanına da yatırımda bulunuyor.

Analistler Acme’nin Oracle için uygun bir şirket olduğu görüşünde birleşirken, Ellison’ın şirketinin telekom sektörüyle bağlarını artırmak için çaba gösterdiği bilgisini veriyor. Acme’den yapılan açıklamaya göre, dünyadaki en büyük 100 telekom şirketinin 89’u Acme ürünleri kullanıyor. Bunlar arasında BT, China Telekom, O2, Verizon ve Skype gibi şirketler yer alıyor.

Donanım sağlayıcısı olan Acme’nin en önemli sırrınınsa yazılım alanında olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Cisco ve Oracle'ın önemli satın almalar gerçekleştirdiği görüldü. Görünen o ki, teknoloji altyapısının önemli bölümünü elinde bulunduran şirketlerin satın alma yarışları sürecek. Larry Ellison'ın hamlesiyle Huwei, Cisco ve Alcatel Lucent gibi şirketlere de göz dağı verdiği görülüyor.
ETİKETLER : acme oracle acme
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun