Teknoloji Ekonomisi 12 AĞUSTOS 2013 / 11:07

NSA nedeniyle bulut pazarı 35 milyar dolar küçülecek

ABD’li Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı’nın (ITIF) NSA skandalından sonra yaptığı araştırma, önümüzdeki üç yıl içerisinde bulut bilişim pazarının 21,5 ile 35 milyar dolar civarında bir kayba uğrayacağını belirtti.Eski bir CIA ajanı ve eski NSA çalışanı olan Edward Snowden’ın, 6 Haziran’da Amerika’nın istihbarat birimlerinden Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından kullanılan telefon dinlemek ve internet kullanıcılarını takip etmek için kullandıkları PRISM (Prizma) adlı programı açıklamasının yankıları devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Bulut Güvenliği Birliği (Cloud Security Alliance - CSA) tarafından ABD’de bulut hizmeti veren firmaların özellikle yabancı müşterilerini kaybetmeye başladıklarını açıklamasının üzerine, 2006 yılında kurulan ve kendisini kâr amacı gütmeyen bir eğitim ve araştırma enstitüsü olarak konumlandıran ABD’li Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı da NSA tarafından gerçekleştirilen dinleme skandalının uzun vadedeki etkilerini değerlendiren bir araştırma yaptı ve sonuçlarını açıkladı.

ABD pazarı Asya ve Avrupa'ya kayacak

ABD’li Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı’nın (ITIF) NSA skandalından sonra yaptığı araştırma, ABD ‘deki bulut bilişim sektörünün önümüzdeki dönemde küçüleceğini işaret ediyor. Önümüzdeki üç yıl içerisinde bulut bilişim pazarının 21,5 ile 35 milyar dolar civarında bir kayba uğrayacağı belirtilen raporda, ABD’de NSA’in (Ulusal Güvenlik Teşkilatı) bulut hizmeti veren firmaların sunucularına doğrudan ulaşabildiğinin ortaya çıkmasının ardından ABD’nin küresel bulut pazarında 2016 yılına kadar yüzde 10-20 arasında bir iş kaybı yaşayacağı öngörülüyor. Son dönemlerde oldukça yüksek rakamlarda bulut yatırımı yapan Avrupa ve Asya pazarının ise ABD’nin bulut pazarında pay kaybetmesinden avantaj sağlayacağı ve pazarda daha yüksek oranlarda pay sahibi olacakları tahmin ediliyor.Birçok ülkeyi sarsan bu dinleme ve izleme haberlerinin ardından, son dönemlerde oldukça gündemde olan bulut servisleri ile ilgili kişisel verilerin korunması, güvenlik ve kişilerin tüm bunları nasıl sağlaması gerektiği üzerine yaşanan endişeler çoğalmaya başladı. Olay sonrasında Fransa ve Almanya ortaya çıkan endişeleri gidermek adına ulusal bulut hizmeti konusunda girişimlerde bulunurken, Almanya’daki birçok bakan ABD’li bulut servis sağlayıcılarını boykot etme çağrısında bulunmuştu. Rapor, özellikle Avrupa’da ciddi oranda yapılan bulut yatırımlarıyla birlikte bulut pazarında pay kaybetmeye başlayan ABD’nin dinleme skandalı sonrasında ciddi oranda müşteri kaybedeceğini öngörüyor.

Yüzde 56 ABD'li şirketlere güvenmiyor

2009 yılında ABD’nin bulut sektöründeki payının yüzde 80’ine sahip olduğu belirtilirken, küresel düzeyde yapılan bulut yatırımlarının ve dinleme skandalının da etkisiyle bu oranın yüzde 55’e kadar düştüğü belirtiliyor. Bulut hizmeti kullanan 500 kullanıcı ile görüşülerek yapılan araştırma, katılımcıların yüzde 56’sının hükümetin kullanıcı verilerine ulaşması konusunda endişe duyduklarını ve ABD menşeili bulut servis sağlayıcılarından hizmet almanın sakıncalı olduğunu düşündüklerini ifade ediyor. NSA dinleme skandalının ortaya çıkmasının üzerinden çok fazla zaman geçmemesine rağmen ABD’deki bazı bulut servis sağlayıcıları kısa sürede ciddi oranda müşteri kaybı yaşadıklarını söylüyorlar.

Detaylar için http://www.itif.org/publications/how-much-will-prism-cost-us-cloud-computing-industry adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun