Teknoloji Ekonomisi 29 OCAK 2013 / 15:30

Nokia Türkiye'ye ürün yetiştirmekte zorlanıyor

Nokia Türkiye'ye ürün yetiştirmekte zorlanıyor

Windows Phone 8 ile çıkış yakalayan Nokia, Lumia ailesinin daha alt sınıf ürünlerinden olan 620’yi piyasaya sürerken, şirket uzun süre sonra kâr açıkladığını duyurdu. Nokia, dünya çapında 4 milyonun üzerinde Lumia satışı gerçekleştirdiğini açıkladı ve yeniden yükselişe geçebileceğinin sinyallerini verdi. Şirketin Microsoft’tan transfer ettiği CEO’su Stephen Elop da “iki yıl içerisinde düzlüğe çıkma” sözünü yerine getirmiş oldu.

Lumia ailesinin yenisi için basın karşısına geçen Nokia Başkan Vekili Chris Weber, Nokia Türkiye Genel Müdürü Çiçek İcan Uyansoy ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, yeni telefon hakkında bilgi verirken Nokia’nın son zamanlardaki durumundan da söz etti.

Türkiye’deki satış rakamlarını açıklamayan Nokia’nın imdadına Emre Sayın yetişti ve Nokia’nın Türkiye’ye getirdiği tüm ürünleri sattığını, ürün yetiştirmekte zorlandıklarını belirtti. Bu ifade ve sahiden de mağazalarda Lumia 920’nin –özellikle sarısının- pek kalmadığını gördüşümüzde işlerin son dönemde iyiye gittiği görüldü.

749 liraya Windows Phone 8

Chris Weber’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye bu telefonun çıktığı ilk pazarlardan biri oldu. Weber, tüketicilerden her segmentte ürün talebiyle karşılaştıklarını, 620’nin bu ihtiyaca cevap vereceğine inanadıklarını belirtti. Nokia Yöneticisi, Türkiye’de Nokia Music uygulamasının oldukça beğenildiğini ve kısa sürede milyonun üzerinde indirme gerçekleştirildiğini vurguladı.

Lumia 620’nin üst sınıftaki ağabeylerinden farkı aslında temelde ucuz olması. 749 liraya piyasadaki yerini alan Windows tabanlı telefonlar, değişik renk seçenekleri ve ufak boyutuyla orta sınıf kullanıcıya göz kırpıyor. Windows Phone 8 olduğu için kullanıcılar Microsoft Office’i, Xbox Live’ı, 7 GB’lık SkyDrive bulut depolama alanını ücretsiz olarak kullanabiliyor.

Telefonun özelliklerine bakıldığında NFC (Yakın Alan İletişimi) bulunması, kablosuz müzik dinleme özelliği sağlıyor. Bunun yanında 920 ile karşılaştırılamayacak 5 megapiksellik kamerası da sınıfındaki rakiplerine göre iyi sonuçlar veriyor. Zira bu telefonda da akıllı çekim –PureView değil- teknolojisi bulunuyor. Bununla birlikte Nokia’nın telefonlarını özelleştiren uygulamalar Nokia Bilen Göz, Haritalar, Nokia Sürüş ve Nokia Transport bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun