Teknoloji Ekonomisi 23 KASIM 2011 / 18:54

Nokia Siemens Networks’te istihdam azalıyor

Nokia Siemens Networks 17 kişiyi çıkarıyor

Zorlu günler geçiren Nokia Siemens Networks, işgücünün yüzde 23’ünü oluşturan 17 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.Reuters’in haberine göre Finlandiyalı Nokia ve Alman Siemens’in ortaklığının eseri olan şirket, bundan sonra mobil genişbant yapıları ve hizmetlerine odaklanmayı hedefliyor ve bunun için yeniden yapılanıyor. Böylece şirket yılda 1 milyar euro tasarruf etmeyi hedefliyor.

2007 yılında kurulduğundan beri kârlılık sorunu yaşayan Nokia Siemens Networks, bunun sebebi olarak operatörlerin sıkı harcamalarını ve Huawei, Ericsson gibi rakiplerle yaşanan sert rekabeti gösteriyor.

İlk kez 6 milyon kâr

Yılın üçüncü çeyreğinde şirket, 3,41 milyarlık satışlarla 6 milyon euro faaliyet kârı elde etti. Bunun önemli bir hamle olduğunu, bundan sonra en büyük başarının ise bir halka arz olabileceğini belirten bankacılara göre, yine de bunu hayata geçirmek zor. Sebep ise şirketin varolan yapısı ve faaliyet modelleri.

Şirket, geçtiğimiz eylül ayında grup şirketlerinden yeniden yapılanmayı finanse etmek adına 1 milyar euro aldı ve her iki şirket de bu hamleye 500’er milyon ek destek sundu. Nokia Siemens yöneticisi Rajeev Suri de, bu aşamada ek finansmana ihtiyaçlarının olmadığını belirtti.

Nokia ve Siemens, bu şirketi daha bağımsız hale getirmek istediklerini belirterek, birkaç yıl içinde halka açılmayı tercih edebileceklerini bildirdi. Suri de yaptığı bir açıklamada, “Bağımsız bir gelecek vizyonu ile ileriye bakarken, kârlılığımızı ve nakit akışını geliştirmek için adım atmamız gerek” demişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun