Teknoloji Ekonomisi 01 EKİM 2012 / 09:14

Nokia Oracle müşterilerine harita hizmeti verecek

Nokia ve Oracle harita hizmetlerinde anlaştı

Finlandiya’nın son dönemde piyasa payını kaybeden şirketi Nokia, sunduğu hizmetlerin kurumsal alanda yer bulması için Amazon ve Groupon’dan sonra Oracle ile anlaştı.Apple CEO’su Tim Cook, Google Maps hizmetini kullanıcılara sunmadıkları için geçtiğimiz hafta özür diledi. Ardından Apple, kendi hizmeti gelene kadar Google Maps’in iPhone’larda yer alacağını belirtti. Harita hizmetlerinin ne denli etkili olduğu Apple CEO'sunun özrünün ardında görüldü.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, harita hizmetini farklı alanlarda sunmaya çalışan ve bu alanda pazar payı elde etmeye çalışan bir şirket daha var. Amazon ve Groupon ile harita anlaşması imzalayan Nokia bu kez de Oracle ile anlaştığını duyurdu.

Nokia tarafından onaylanan haber için henüz Oracle’dan bir açıklama yapılmadı. Konum bazlı hizmetlerini geliştirmeye çalışan Nokia, bu anlaşmalarla Windows tabanlı mobil cihazlarda hedeflediği başarı planına destek olmaya çalışıyor.

2007 yılında Navteq’i satın alarak konum ve ticaret işinde hızlı bir ivme yakalayan Nokia, otomobil navigasyon sistemlerinde pazarı domine etti. Şimdi mobil cihazlarına haritaları ekleyen şirket, Windows cihazlarla yeniden eski günlerine dönmek istiyor.

Konum bazlı hizmetler teknoloji sektörü için büyük önem taşıyor. Zira akıllı telefonlar, otomobiller, kameralar, saatler, tabletler ve diğer hizmetler konum bilgileriyle sosyal uygulamalara bağlanıyor.

Bu arada maps.nokia.com adresini kullanarak dünyanın hemen her bölgesinde üç boyutlu gezintiye  çıkabilirsiniz.
ETİKETLER : nokia maps nokia oracle
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun