Teknoloji Ekonomisi 02 TEMMUZ 2013 / 10:42

Nokia NSN için 1,7 milyar avro ödedi, hisseleri tavan yaptı

Nokia ve Siemens'in yüzde 50 ortaklık yapısıyla kurduğu telekom altyapı şirketi Nokia Siemens Networks'ün (NSN) tamamı Nokia'nın olacak. Bu gelişmeyle son dönemde düşüşte olan Nokia hisseleri tavan yaptı.Akıllı telefon piyasasında Microsoft ile yaptığı anlaşma ile ayakta kalmaya çalışan, tüm stratejisini Windows Phone 8 üzerine kuran Nokia, kâr eden iştiraki NSN'in tamamına sahip olmak üzere Siemens ile anlaştı. 1,7 milyar avroya gerçekleşen anlaşma üzerine şirketin hisseleri uzun süre sonra yükselişe geçti. Nokia hisseleri, satın alma haberinin ardından son 5 ayın en yüksek rakamlarını görerek yüzde 5 oranında yükseldi.

Analistlerin yorumlarına göre Nokia, bu satın alma ile telefon piyasasındaki belirsizliğin önüne geçerek geleceğini garanti altına aldı. New York Times'a konuşan Liberum Capital'den Janardan Menon ise Nokia'nın gelecekte alacağı kararlar için stratejik seçeneklerinin arttığına işaret etti.

Her şeye rağmen Nokia'nın bu satın almayla nakit sıkıntısına da girebileceği düşünülüyor. Zira şirket kısa süre önce Finlandiya'daki önemli merkezlerinden birini satarak nakit elde etmişti. Derecelendirme ajansı Fitch'e göre, akıllı telefon pazarındaki rekabet düşünüldüğünde Nokia'nın stratejik bir satın alma yapmasına rağmen oldukça dikkatli olması gerekiyor.

Şirketin merkezi Finlandiya'da kalacak

Nokia'dan yapılan açıklamaya göre, şirketin merkezi Finlandiya'daki Espoo'da kalmaya devam edecek. Bunun yanında şirketin Almanya'daki varlığı da güçlü şekilde devam ettirilecek. Satın almanın tamamlanmasının ardından Siemens isminin markadan çıkarılacağı bilgisi verildi. Ayrıca Nokia Siemens Networks'ün, Suudi Arabistan merkezli telekom operatörü Mobily ile 325 milyon dolarlık malzeme anlaşması imzaladığı duyuruldu.

LTE teknolojilerine odaklanan NSN 2012 yılını yüksek kârla kapamıştı. Nokia CEO'su Stephen Elop da şirketin LTE konusundaki liderliğinin önemli bir büyüme fırsatı sunduğuna dikkat çekti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun