Teknoloji Ekonomisi 22 NİSAN 2011 / 11:45

Nokia ile Microsoft anlaşması beklenenden önce tamamlandı

Nokia ve Microsoft yeni küresel mobil ekosistem konusunda her iki tarafın katkıları üzerinde anlaşma sağladı ve yeni projelerle ilgili detayları ilk kez paylaştı. İlk Windows Phone 7'li Nokia telefon 2012'den önce karşımıza çıkabilir.11 Şubat’ta yapılan ortak duyuruyla Nokia akıllı telefonlarda Windows Phone 7 kullanılacağını açıklayan iki dev şirket, anlaşmanın detayları konusunda da aynı noktada buluştu.

Yapılan açıklamada Windows Phone içeren ilk Nokia telefonların geliştirilmesi konusunda önemli ilerleme kaydedildiğini duyurdu. Halihazırda yüzlerce kişi ortak mühendislik çalışmalarını yürütüyor. İki şirket de yeni Nokia cihazlardan oluşan portföy üzerinde birlikte çalışıyor. Nokia ayrıca, Windows Phone üzerinde çalışabilecek anahtar uygulama ve servisleri taşımaya, üçüncü parti uygulama geliştiricilerle iletişime geçmeye başladı.

Nokia Başkanı ve CEO’su Stephen Elop konuyla ilgili açıklamasında, “Her iki taraf için de en üst düzeyde kazan-kazan durumu yaratacak bir ortaklığa imza atıyoruz. İlişkimizin temelini varlıklarımızın birbirini tamamlayıcı doğası ve ortak çözümümüzün toplam rekabet gücü oluşturuyor” dedi.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer ise şu açıklamada bulundu: “Yaptığımız anlaşma, sektör açısından olumlu. Nokia ve Microsoft, daha hızlı yenilik yapacak ve hem tüketicilere hem de iş ortaklarımıza ekosistemimizin başarısını paylaşma olanakları sunacak.”

Nokia navigasyon, Microsoft da Bing ile arama sistemi sunacak

Nokia, Windows Phone ekosistemi için harita, navigasyon ve bazı lokasyon bazlı servisler sunacak. Nokia, Windows Phone platformu için görüntüleme gibi alanlarda inovasyon yapılmasına öncelik verecek. Aynı zamanda, donanım tasarımı ve dil desteği için uzmanlığıyla katkıda bulunacak.

Microsoft ise Bing arama servislerinin Nokia cihazlarında çalışmasını sağlamanın yanında verimlilik, reklam, oyun, sosyal medya ve diğer pek çok servisin güçlendirilmesine katkıda bulunacak. Navigasyonun reklam ve arama ile birleştirilmesi, Nokia navigasyon varlıklarından daha çok kazanç sağlanmasını ve yeni gelir kaynakları geliştirilmesini hedefliyor.

Ortak geliştirici desteği ve uygulamalar ile, yeni yerel ve global uygulamaların yaratılması mümkün olacak. Bu uygulamalar arasında, Windows Phone geliştirici kaydının tüm Nokia geliştiricileri için ücretsiz olması da yer alıyor.

Nokia markalı Windows Marketplace altyapısı kullanan bir uygulama mağazası açılıyor

Windows Marketplace altyapısını kullanan Nokia markalı yeni bir global uygulama mağazası açılıyor. Uygulamalar Windows Phone, Symbian ve Series 40 telefonlarda kullanılabilecek.

Microsoft, Windows Phone içeren ilk Nokia ürünlerinin sevk edilmesiyle beraber Windows Phone platformu için Nokia’dan lisans ödemesi almaya başlayacak.

Akıllı telefon sevkiyatının en geç 2012’nin ilk aylarında başlanması hedefleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun